Praha - Do Prahy přiletí další skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. S integrací jim pomohou dobrovolníci z pražských katolických farností a křesťanských sborů.
Skupina dvaceti až pětadvaceti Iráčanů do Česka dorazí na konci příštího týdne. Přesné složení se zatím neví, mezi uprchlíky by ale mělo být zhruba deset dětí. Většina z nich zůstane v Praze, zbytek se přesune za rodinami, které už v Česku jsou.
Po příletu čeká Iráčany až osmitýdenní kurz základů češtiny a seznámení se s kulturními odlišnostmi. Podle mluvčí Armády spásy Pavly Vopelákové může tato adaptační fáze trvat i kratší dobu. „Většina z příchozích má vysokoškolské vzdělání, mluví velmi dobře anglicky a jsou kvalifikovaní. Adaptačním procesem tak mohou projít ve zkrácené podobě,“ řekla Aktuálně.cz Vopeláková.
První týdny budou uprchlíci ubytovaní dohromady, následně se přestěhují do jednotlivých bytů. Kdo dlouhodobé ubytování zajistí, to zatím Armáda spásy neví. O pronájmu jedná s městskými částmi, krátkodobé řešení nabídly také farnosti.
Armádu spásy pověřil Nadační fond Generace 21 dohledem nad integrací Iráčanů v Praze. Do Česka se už přesunulo 68 uprchlíků z Iráku a Sýrie, vláda schválila přijetí celkem 153 lidí.
Češtinu si procvičí s farníky
S integrací Iráčanům pomůže řada dobrovolníků. „Uprchlíkům nabídnou nejen emocionální přijetí, ale i praktickou pomoc. Konkrétně půjde například o procvičování češtiny, hlídání dětí, doprovod k lékaři nebo o pomoc s vybavením bytu či zaplacením nájmu v prvních měsících pobytu,“ popsal Aktuálně.cz koordinátor Armády spásy Petr Janoušek.
S každým dobrovolníkem organizace podepíše smlouvu o mlčenlivosti a dalších podmínkách spolupráce. Pomáhajícím i uprchlíkům by měla zaručit bezpečný prostor pro navázání vztahů.
Zajištění dobrovolníků nabídly katolické farnosti nebo evangelické sbory. Nabídka podle Janouška mnohonásobně převyšuje potřeby iráckých rodin.
Na příchod uprchlíků se církve připravovaly už dříve, loni v září je k pomoci vyzval také papež František. Například farnost na pražském Žižkově zveřejnila v prosinci na svých stránkách dotazník. Farníci se v něm mohli vyjádřit, jakou pomoc a jak často mohou poskytovat, případně kolik chtějí uprchlíkům přispívat.
Iráčané by se měli do běžného života zapojit co nejdříve. „Naším cílem je, aby nově příchozí do systému sami přispívali, a ne aby na něm byli závislí,“ řekla Vopeláková.