Další Babišova rošáda. Našel nového šéfa centra státních dat

Radek Nohl Radek Nohl, Kateřina Surmanová
7. 1. 2015 15:13
Milana Křístka nahradí Hanuš Weisl. Křístek měl na starosti zřízení nového státního podniku, který se odštěpil ze Státní tiskárny cenin. Nyní post ředitele opouští, prý na vlastní žádost.
Milan Křístek vedl Centrum sdílených služeb. Teď se ale rozhodl odejít.
Milan Křístek vedl Centrum sdílených služeb. Teď se ale rozhodl odejít. | Foto: DPP

Praha - Podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který vznikl od Nového roku odštěpením ze Státní tiskárny cenin a má střežit citlivá data ze státní správy, bude mít krátce po svém zřízení nového ředitele.

Podle zdrojů Aktuálně.cz by se jím měl stát Hanuš Weisl, který v čele nové státní firmy nahradí bývalého šéfa pražského dopravního podniku Milana Křístka. Ten měl na starosti transformaci firmy a nyní se rozhodl odejít. Údajně na vlastní žádost, přestože několik měsíců akci připravoval a ředitelem byl jen šest dní včetně víkendu.

Křístek však odmítl, že by šlo o hurá akci. "Můj odchod nebyl náhlý, ale plánovaný," řekl Aktuálně.cz Křístek.

"Dokončil transformaci, byl na to najatý jako ředitel. Není to nic, s čím se nedalo počítat," komentoval Křístkův odchod náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Centrum bude mít nového šéfa

Právě ministerstvo financí vicepremiéra Andreje Babiše, pod něhož Centrum sdílených služeb spadá, teď jmenuje ředitele nového. Křístek uvedl, že by mu chtěl kompletní agendu předat maximálně do konce ledna.

Co bude Křístek dál dělat, není jasné. On sám na otázku neodpověděl. Jisté ovšem je, že už nebude ani poradcem na ministerstvu financí.

Křístkův nástupce Hanuš Weisl dříve působil jako ředitel pobočky Fujitsu-Siemens, IT Infinity a v T-Systems vedl divizi zaměřenou na prodej ICT řešení do státní správy a oblasti zdravotnictví. Z firmy odešel dohodou na konci roku 2013 po neúspěšné realizaci datového centra pro společnost Sazka.

Rozdělení Státní tiskárny cenin probíhalo několik měsíců a loni v říjnu ho schválila vláda. Ministerský náměstek Wagenknecht již dříve uvedl, že vznikem firmy a správným nastavením systému by se mělo zlevnit nakupování informačních technologií pro stát.

Datové centrum sídlí v Praze v ulici Na Vápence. Využívá jej vedle ministerstva financí i Národní bezpečnostní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo financí ovšem chystá podle dřívějších informací výstavbu dalšího centra, které bude sloužit pro nově plánované registry. Jde například o elektronickou evidenci tržeb nebo kontrolních výkazů k DPH.

Personální výměny ohlásilo ve středu ministerstvo financí také ve vedení státního správce ropovodů Mero. Kromě dalších změn odchází dlouholetý šéf podniku Jaroslav Pantůček, kterého střídá Stanislav Bruna.

 

Právě se děje

Další zprávy