Miliony za dárky: Manažeři tiskárny čelí trestnímu oznámení

ČTK ČTK
28. 5. 2014 8:22
Podle auditů ministerstva měly některé předměty z drahých kovů sloužit jako motivační prvek k odstranění úřednických překážek nebo k získání zakázky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo financí na začátku května podalo trestní oznámení na bývalého generálního ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka a několik dalších úředníků. Ministerstvo má podezření, že se dopustili podplácení, zpronevěry či porušování povinností při správě cizího majetku, napsaly ve středu Lidové noviny (LN).

Audity pro ministerstvo financí podle deníku ukázaly, že tiskárna od roku 2009 do letoška vydala za reklamní a dárkové předměty 13,7 milionu korun.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht řekl, že policie by měla prověřit, zda byl postup tiskárny při věnování darů legální "vzhledem k paragrafům, které se týkají uplácení a nakládání s majetkem".

Tiskárna v minulosti podle LN jako dary rozdávala třeba i politikům zlaté a stříbrné mince, desetigramové zlaté slitky, zlaté kravatové spony, dárkové šeky, řetízky nebo luxusní víno.

Kdo dostal dárky? Nelze zjistit

Wagenknecht upozornil na nedostatečnou evidenci tiskárny o darech. Není tak možné zkontrolovat, komu a zda vůbec byly reklamní a dárkové předměty rozdány.

Podle auditů ministerstva měly některé předměty z drahých kovů sloužit jako motivační prvek k odstranění úřednických překážek nebo k získání zakázky. Bulíček se hájí tím, že tiskárna se pohybuje v tržním prostředí a potřebuje se propagovat.

Bulíčka z funkce ředitele státní tiskárny odvolal ministr financí Andrej Babiš (ANO) v polovině března. V tiskové zprávě tehdy uvedl, že se rozcházeli v pohledu na efektivitu a hospodárnost v oblasti věcných darů.

Státní tiskárna cenin se stará o tisk bankovek, akcií či osobních průkazů. Firma zaměstnává 530 lidí ve třech výrobních závodech. Ročně utrží zhruba 1,75 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 2 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy