Miliony za dárky: Manažeři tiskárny čelí trestnímu oznámení

ČTK ČTK
28. 5. 2014 8:22
Podle auditů ministerstva měly některé předměty z drahých kovů sloužit jako motivační prvek k odstranění úřednických překážek nebo k získání zakázky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo financí na začátku května podalo trestní oznámení na bývalého generálního ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka a několik dalších úředníků. Ministerstvo má podezření, že se dopustili podplácení, zpronevěry či porušování povinností při správě cizího majetku, napsaly ve středu Lidové noviny (LN).

Audity pro ministerstvo financí podle deníku ukázaly, že tiskárna od roku 2009 do letoška vydala za reklamní a dárkové předměty 13,7 milionu korun.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht řekl, že policie by měla prověřit, zda byl postup tiskárny při věnování darů legální "vzhledem k paragrafům, které se týkají uplácení a nakládání s majetkem".

Tiskárna v minulosti podle LN jako dary rozdávala třeba i politikům zlaté a stříbrné mince, desetigramové zlaté slitky, zlaté kravatové spony, dárkové šeky, řetízky nebo luxusní víno.

Kdo dostal dárky? Nelze zjistit

Wagenknecht upozornil na nedostatečnou evidenci tiskárny o darech. Není tak možné zkontrolovat, komu a zda vůbec byly reklamní a dárkové předměty rozdány.

Podle auditů ministerstva měly některé předměty z drahých kovů sloužit jako motivační prvek k odstranění úřednických překážek nebo k získání zakázky. Bulíček se hájí tím, že tiskárna se pohybuje v tržním prostředí a potřebuje se propagovat.

Bulíčka z funkce ředitele státní tiskárny odvolal ministr financí Andrej Babiš (ANO) v polovině března. V tiskové zprávě tehdy uvedl, že se rozcházeli v pohledu na efektivitu a hospodárnost v oblasti věcných darů.

Státní tiskárna cenin se stará o tisk bankovek, akcií či osobních průkazů. Firma zaměstnává 530 lidí ve třech výrobních závodech. Ročně utrží zhruba 1,75 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

Další zprávy