Babiš a Chovanec řeší, jak si rozdělit státní IT systémy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Jan Klesla
14. 8. 2014 15:40
Agendy určené občanům by mohlo spravovat vnitro. Naopak o IT systémy pro samotné státní úřady, především ekonomické a účetní systémy, mají zájem finance.
Ministři Milan Chovanec a Andrej Babiš
Ministři Milan Chovanec a Andrej Babiš | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přetahování mezi ministerstvy vnitra a financí o správu státních IT systémů a souvisejících miliardových zakázek má už brzy skončit. Jejich šéfové Milan Chovanec (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) se dohadují na rozdělení sfér vlivu.

Systémy určené pro občany – jako jsou registry obyvatelstva nebo datové schránky – by mohlo spravovat vnitro. Naopak IT systémy pro samotné státní úřady, především ekonomické a účetní systémy, by měly připadnout financím.

Skončit by tak mělo hlavně soupeření mezi státními podniky podřízenými oběma ministerstvům – Českou poštou a Státní tiskárnou cenin. Ty měly zatím každý vlastní ambice spravovat státní IT a s vlastními dodavateli se přetahovaly o správu systémů. Navíc nezávisle na sobě staví i nová datová centra za stamiliony korun. Především vnitro přitom chce zajistit budoucnost pošty právě v oblasti IT služeb a telekomunikací pro stát.

Na spolupráci obou ministerstev a zapojení ostatních úřadů bude dohlížet nově vytvořená Rada vlády pro informační společnost. Její zřízení má společně s celým plánem do konce léta schválit kabinet. O konečné podobě a složení oba hlavní úřady ještě jednají.

Jasné rozdělení pravomocí ve státním IT má přinést i větší dohled nad jeho nákupy, které jsou často kritizované za přemrštěné ceny a nepřehledný výběr dodavatelů. Ministerstvo financí chce proto připravit metodické pokyny, které do budoucna stanoví jasná pravidla pro celou státní správu. "Musí se s tím alespoň začít," říká první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

V pravidlech by se měla řešit i otázka závislosti úřadů na dodavatelích. Úřady mohou být totiž vázány nejen smlouvami, ale firmy často využívají i toho, že systémy stojí na jejich programech a know-how. Přejít k jinému dodavateli je tak drahé, a někdy dokonce nemožné bez toho, aby musel být vyměněn celý systém. "Budeme se snažit, abychom byli na dodavatelích méně závislí a měli jsme přístup například k otevřeným formátům," vysvětluje Wagenknecht.

Tiskárna cenin se rozdělí

Ministerstvo financí chce pro zajištění své části využít Státní tiskárnu cenin, ze které se má v prvním čtvrtletí příštího roku do samostatného podniku vyčlenit IT část. Oddělení od samotného tisku bankovek a dalších cenin navíc reaguje na novou evropskou směrnici o zadávání veřejných zakázek vlastními podniky, která začne platit v roce 2016. "Polygrafická část podniku poskytuje i komerční služby, což znamená, že musí vždy soutěžit. Národní datové centrum, které bude sloužit pouze veřejným institucím, bude ale moci využít výjimky," popisuje šéf tiskárny cenin Pavel Novák.

Tiskárna má dnes k dispozici jedno zabezpečené datové centrum v Praze Na Vápence, které využívá kromě ministerstva financí například Národní bezpečnostní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Jeho kapacita ale přestává stačit, a proto na ministerstvu finišují přípravy na stavbu dalšího centra v pražské Zelenči, které má být ve finále třikrát větší než to současné. Na kolik stavba přijde, nechce ministerstvo před vypsáním tendrů prozradit. Podle šéfa tiskárny Nováka však půjde o stamiliony korun. Dřívější odhady úřadu hovořily o 300 milionech korun.

Chystané centrum bude sloužit jednak jako záloha současných systémů a jednak jako místo pro nově plánované registry. Vzniknout má například obří databáze kontrolních výkazů DPH, na kterých by podnikatelé hlásili státu informace o fakturách. "Například elektronickou evidenci tržeb budeme umísťovat právě do Zelenče," uvedl Wagenknechtův poradce Milan Křístek, který má rozdělení Státní tiskárny cenin na starosti.

Digitální archiv celého Česka

Další podobná „úložiště“, ale pod ministerstvem vnitra, vznikají poblíž jihočeské Hluboké a v Praze. Má tak vzniknout velký digitální archiv všech klíčových státních dokumentů. Budou zde uloženy například rodinné záznamy i historické a současné zákony. Pro úředníky bude jednodušší sáhnout do databáze než hledat v papírových archivech.

Digitální archiv zároveň slouží jako záloha pro případ, že papírové dokumenty zničí třeba povodeň. "Je to trend všude ve světě," řekl Jaroslav Strouhal, náměstek ministerstva vnitra, které projekt financovaný z evropských dotací řídí. Archiv měl stát původně přes 460 milionů korun, vnitro nyní cenu srazilo na 307 milionů.

Článek vyšel 14. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy