Zakázku za 250 milionů bez soutěže získá nový státní podnik

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 21. 11. 2014 14:37
Ministerstvo financí zareagovalo na ranní zprávu Hospodářských novin. Dovysvětlilo, že zakázka sice bude bez soutěže, ale nikoli pro soukromé IT firmy.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš zadá zakázku za čtvrt miliardy korun na systém evidence tržeb bez soutěže vybranému dodavateli. Důvodem je podle ministerstva ochrana tajných dat, která by mohla být při běžném tendru ohrožena. Informují o tom Hospodářské noviny.

Elektronická evidence tržeb, která má začít fungovat v roce 2016 a zlepšit výběr daní, je podle deníku největším technologickým projektem současné vlády. Přesto Generální finanční ředitelství podřízené Babišovi požádalo Národní bezpečnostní úřad o výjimku ze zákona o veřejných zakázkách, aby bylo možné zakázku zadat přímo. Úřad výjimku udělil.

Podle mluvčího ministerstva Radka Ležatky je nutné systém evidence vytvořit a provozovat "v režimu utajovaných informací", a to kvůli ochraně citlivých informací daňových subjektů.

Ministerstvo ale podle HN nezdůvodnilo, proč proto do požadavků na uchazeče o zakázku třeba nepřidalo povinnost mít bezpečnostní prověrku. Podle seznamu firem s osvědčením od bezpečnostního úřadu mají prověrku alespoň na stupeň "důvěrné" všichni velcí IT hráči na trhu, píše deník.

Finance se brání

Ministerstvo následně doplnilo detaily až po vydání zprávy. Zopakovalo, že projekt musí splňovat mimořádné nároky na bezpečnost dat. Zároveň chce využít vlastní kapacity resortu, a proto neosloví žádnou z IT firem, ale počítá s vlastním dodavatelem - se státním podnikem Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Ten přitom ještě neexistuje a teprve vznikne od ledna 2015 oddělením ze Státní tiskárny cenin. Podobně prý postupují v  Rakousku.

"To znamená, že při přípravě elektronické evidence tržeb rozhodně nedojde k 'zadání zakázky bez soutěže', ale o zpracování systému de facto vlastními silami," reagoval Radek Ležatka, mluvčí ministerstva.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy