Provoz na dálnici D1 na Vysočině policie obnovila zhruba po dvou hodinách. Dopravní policisté otevřeli kolem 12:30 nájezdy na dálnici v Humpolci, Větrném Jeníkově, Jihlavě a Měříně, které dopoledne uzavřeli kvůli sérii nehod.
Ve směru na Brno se vytvořila od 95. kilometru asi desetikilometrová kolona, která se pomalu rozjíždí. Ve směru na Prahu je provoz omezen na 103. kilometru, kde technika odstraňuje havarované nákladní auto.
Dálnice je v těchto místech průjezdná, ale doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu.
Nehody už od rána
Řada nehod se na dálnici D1 stala už brzy ráno. Směr na Brno ráno na 47. kilometru dočasně zablokovaly dva kamiony, které nezvládly stoupání. Dálnici se sice v podařilo zprůjezdnit, nehody ale neustále přibývaly.
Uvízlé kamiony ráno zablokovaly i frekventovanou silnici mezi Mladou Boleslaví a Mnichovým Hradištěm.
Jeden člověk ráno zemřel a další tři utrpěli zranění při dopravní nehodě u obce Roudnice na Královéhradecku. Srážka tří vozidel zablokovala hlavní silniční tah mezi Hradcem Králové a Prahou.
Většina českých silnic je podle dostupných informací s velkou opatrností sjízdná, na některých místech ale musí zejména nákladní auta používat řetězy. Silničáři radí řidičům, aby nevyjížděli bez zimní výbavy.
Podle meteorologů by během dneška mělo napadnout 5 až 20 centimetrů, na horách 20 až 50 centimetrů sněhu.
Pozor na vítr
Západní vítr má v průběhu dneška podle předpovědi zesílit na 22 až 36 kilometrů za hodinu. V nárazech a na horách dosáhne rychlosti 54 až 90 kilometrů za hodinu. Kvůli větru se budou zprvu v celé zemi, později jen ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky. Na horách hrozí závěje.
Záchranáři proto kvůli sněhu, vichřici a špatné viditelnosti nabádají turisty, aby se nepouštěli do hřebenových horských túr a neriskovali své životy. "V podobně špatném počasí umrzli v Krkonoších 12. února 1999 tři lidé," varoval republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.
"Při vánicích varujeme před hřebenovým túrami v médiích a na našich internetových stránkách www.horskasluzba.cz. Lidé se o hrozícím nebezpečí dozvědí také na našich stanicích. Hlavně by si ale měli zachovat zdravý rozum a od výletů na běžkách do větších nadmořských výšek by je měl odradit pouhý pohled z okna," prohlásil Brožek. "Letos jsme na českých horách hledali turisty osmatřicetkrát. Najezdili jsme přes 2300 kilometrů a pátrací akce našim členům zabraly 470 hodin," dodal.
Připravte řetězy
Řidiči by měli jezdit s nejvyšší možnou opatrností a měli by mít zimní výbavu včetně řetězů a nářadí pro případné vyproštění automobilu. Na horách by měli lidé sledovat informace horské služby i o případném lavinovém nebezpečí.
Se sněhem přijde i oteplení. Zatímco v pondělí ráno meteorologové místy naměřili teploty kolem 20 stupňů pod nulou, už ve středu očekávají i ty nejnižší noční teploty jen kolem nuly. Podle předpovědi by se také měly zlepšit rozptylové podmínky. Lidem by se tedy mělo venku dýchat lépe než v minulém týdnu.
"Pokud však bude sníh mokrý a bude silný vítr, mohou nastat škody v lesích, v energetice a na střechách budov," uvádí ČHMÚ.
#reklama