Praha - Tibetský duchovní vůdce dalajlama v sobotu dopoledně přiletěl na třídenní návštěvu Prahy. Pozval ho bývalý prezident Václav Havel. Tibetský duchovní přijel do české metropole právě v Den lidských práv.
S Václavem Havlem se dalajlama setkal v poledne v Havlově kanceláři ve Starém Městě.
Exprezident dostal bílý šál a zlaté kolo, symbol duchovní změny a ochrany. Pak spolu mluvili v soukromí přes půl hodiny.
"Václav Havel poděkoval Jeho Svatosti, že přijel do země, kde ho lid miluje, ale čeští politici se ho momentálně trošičku obávají," řekl poté výkonný ředitel nadace Fórum 2000 Oldřich Černý.
"Znamená to, že Čína od té doby, kdy tu Jeho Svatost byla naposledy, tedy před dvěma lety, mocensky posílila a to se samozřejmě projevuje," dodal na otázku, zda to znamená obavy z reakce Číny kvůli obchodním vztahům.
S dalajlamou se Havel, který je známým bojovníkem za lidská práva, v Česku potkal už několikrát. Naposledy to bylo před dvěma roky na konferenci o stavu demokracie v Asii.
Dalajlama má v třídenním programu například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi.
Debaty se zúčastní rovněž Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.
Široká veřejnost se s dalajlamovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy.
Cena Nadace Jána Langoše i pro Havla
Václav Havel se v sobotu i dalšího příjemného momentu, převzal slovenskou cenu Nadace Jána Langoše.
Stejné ocenění převzala v centru moderního umění DOX za svého nemocného otce i dcera slovenského spisovatele Ivana Kadlečíka. Slavnostnímu předání byla přítomna i slovenská premiérka Iveta Radičová, která oba oceněné označila za "dva lidi plné člověčiny" a za mluvčí pravdy, která je často nepříjemná.
Cena Jána Langoše, pojmenovaná po někdejším federálním ministru vnitra, slovenském politikovi a předsedovi správní rady tamního Ústavu paměti národa, bývá každoročně udělována na národní a mezinárodní úrovni. V národní části jsou oceňováni Slováci, v druhé pak zahraniční osobnosti. Langoš zemřel v roce 2006 při automobilové nehodě nedaleko Košic.
Pětasedmdesátiletý Havel, který cenu převzal z rukou předsedkyně správní rady nadace Gaby Langošové, na svého přítele zavzpomínal s tím, že z něj vyzařoval zvláštní vnitřní klid. "Přál bych si, aby z našich ministrů vnitra čišel klid, a nikoliv pocit ohrožení," poznamenal exprezident.