D11: Statkářka Havránková zvítězila. Získá pozemky

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 10. 2008 13:49
Rozhodla o tom na svém zasedání vláda
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda dnes změnila své rozhodnutí a vyhověla farmářce Ludmile Havránkové. Za pozemky potřebné pro dostavění dálnice z Prahy do Hradce Králové jí dá pozemky, jak žádala.

Původně vláda podle doporučení ministerstva dopravy trvala na finančním vypořádání. Jednání však v létě převzalo ministersvo zemědělství a farmářce vyhovělo.

"Vláda odsouhlasila návrh, který počítá se směnou pozemků za pozemky," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu zemědělství Petr Vorlíček.

Farmářka tak dostane za 10,6 hektarů, na kterých má stát část dálnice, 253 hektarů zemědělské půdy. Podle předpokladů ministerstva by tak mělo dojít k dostavění dálnice v horizontu dvou let.

Budeme dál hospodařit

O zlomovém rozhodnutí už také byla informována farmářka Havránková. "Jsem ráda, že to pro mě skončilo," řekla Aktuálně.cz. "Budu teď moci normálně žít a dál hospodařit."

Stát nebyl schopný se s rodinou dohodnout 16 let. Havránkovi přitom od počátku žádali jediné: pokud chcete na naší půdě stavět, dejte nám náhradní pozemky, kde budeme moci dál hospodařit.

To však ministerstvo dopravy ignorovalo. Letos rodině nabídli finanční vypořádání a návrh resortu už dokonce schválila vláda. Jenže Havránkovi dál trvali na svém požadavku.

Poté, co ministerstvo dopravy pohrozilo rodině vyvlastněním, vložilo se do jednání ministerstvo zemědělství a po setkání s paní Havránkovou vyhovělo jejím požadavkům a předalo nový návrh vládě.

Ministři dnes směnu pozemků schválili. Kde přesně budou, zatím není jasné, Pozemkový fond by je však podle dřívějšího vyjádření měl mít již vyčleněné a připravené k převodu.

"Mohu vás ujistit, že na nich budeme dál hospodařit," říká paní Havránková. "Nejsme žádní spekulanti a o nic jiného než o udržení hospodářství nám nikdy nešlo."

Jiný precedent

Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, který vedl předchozí neúspěšná jednání s Havránkovými, se od současného rozhodnutí distancuje.

"Vždycky jsme říkali, že budeme rádi, když to udělá někdo za nás," řekl dnes Aktuálně.cz. "A obavy z precedentu, které jsme měli? Teď už to nebude náš precedent, ale někoho jiného."

Právě kvůli obavám, že požadavek paní Havránkové může být inspirací pro další majitele pozemků žádoucích pro výstavbu dálnic, nechtělo ministerstvo dopravy na její žádost přistoupit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy