Vyvlastňování kvůli dálnici D11 začne do 40 dnů

Eliška Bártová Eliška Bártová
27. 5. 2008 0:00
Stát však zapomněl na další překážky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo dopravy naplnilo své výstrahy. Do dvou měsíců chce podat žádost o vyvlastnění pozemků Ludmily Havránkové.

Její pole leží v cestě dálnici do Hradce Králové. Před třemi týdny ministerstvo statkářce zaslalo dopis tlumočící vládní nabídku směnit třináct hektarů půdy a zbytek vyplatit v penězích. 

"Nyní běží 60 denní lhůta, do kdy může odpovědět," říká náměstek ministra Jiří Hodač. Pokud neodpoví, budeme to brát, jako že nabídka nebyla přijata, a začneme vyvlastňovat."

Havránková však už dopředu avizovala, že na tuto variantu nepřistoupí. Aktuálně.cz nyní řekla, že na ministerský dopis reagovat nebude.

"Věděli, že s tímto návrhem nesouhlasím," říká statkářka. "Nemám, co bych jim psala."

Za vlády pravicové koalice se tak zřejmě chystá razantní zásah do soukromých práv. A to i přesto, že statkářka už na jednu dohodu se státem přistoupila a vyvlastňovat se nemuselo.

Pojistka proti státu

Podle odhadů ministerstva by se samotné vyvlastnění, kdy budou od Havránkové vykoupeny jen nejnutnější hektary pro stavbu dálnice, mohlo uskutečnit během jednoho roku.

"Může to trvat půl, třičtvrtě roku," říká náměstek Hodač. "Pak bychom mohli začít stavět."

Jenže část území, po kterém má dálnice vést, vlastní desítky dalších lidí. Těm statkářka prodala část svého pozemku právě jako pojistku proti neočekávanému chování státu.

Ministerstvo s nimi ještě ani nezačalo jednat, neučinilo jim žádnou nabídku a tudíž nemůže - jako v případě paní Havránkové, přistoupit k vyvlastnění.

Dálnice pro developery

Stát se už jednou s farmářkou na prodeji pozemků domluvil.

Ředitelství silnic a dálnic se v listopadu s farmářkou Havránkovou dohodlo, že smění pozemky za pozemky - za 13 hektarů stavební půdy měla dostat 250 hektarů půdy zemědělské až 30 kilometrů daleko od rodinného statku.

Pozemkový fond vyčlenil a připravil potřebné pozemky, ale ministerstvo dopravy nečekaně přišlo s novou variantou, o které bylo zřejmé, že na ni statkářka nepřistoupí, ale kterou přesto kabinet schválil.

Havránková má dostat pouze 10 hektarů půdy a zbytek - zhruba 45 milionů - jí bude vyplacen v penězích.

Havránková tvrdí, že to je trest za to, že odmítla prodat své další pozemky, které jsou vedle dálnice, developerům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy