Billboardy TOP 09 se vrátí do Prahy, rozhodl soud

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 9. 2014 12:10
Firma BigMedia musí obnovit reklamní plochy, které v polovině září na protest proti novým stavebním předpisům přelepila.
Billboard s Tomášem Hudečkem.
Billboard s Tomášem Hudečkem. | Foto: Martin Fendrych

Praha - Společnost BigMedia musí vrátit na billboardy reklamu TOP 09. Obvodní soud pro Prahu 4 totiž vydal předběžné opatření, kterým nakázal firmě uvést plochy do původního stavu. Podle firmy tak primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) potvrdil své pokrytectví.

Společnost, která je členem Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR), přelepila 32 billboardů v polovině září na protest proti novým stavebním předpisům, které město v čele s Hudečkem jako primátorem a zároveň stranickým lídrem kampaně schválilo.

"Věříme, že BigMedia již rozhodnutí našla ve své datové schránce jako my. A věříme, že pracuje na tom, co jí předběžné opatření uložilo, tedy na odstranění přelepení reklamních materiálů," řekl k rozhodnutí Hudeček. TOP 09 chce už v úterý začít kontrolovat, jestli firma reklamu na billboardy vrátí.

"BigMedia se rozhodnutí soudu samozřejmě podvolí, jak již dříve avizovala. Ale SPVR věří, že každého soudného člověka primátor Hudeček usmívající se z jím zavrhovaných billboardů přiměje k zamyšlení, co primátora vede k jeho pokryteckým krokům, a že každého musí nutně napadnout, že jde pouze o předvolební kampaň, ve které účel světí prostředky," řekl prezident svazu Rudolf Bílý.

Firma: přijdeme o stamiliony

Spor mezi primátorem a svazem pokračuje již několik týdnů. Firma před časem spustila kampaň "Pražane, i ty přicházíš o peníze", v níž kritizuje smlouvu mezi Prahou a reklamní firmou JCDecaux. Na nových plakátech firma kritizuje pražské stavební předpisy omezující reklamu nad šest metrů čtverečních.

Podle sdružení přijde Praha o stamiliony korun, které jí z velkoplošných reklam plynou. Podle předpisů totiž nebudou moci vznikat nové, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit.

S tím ale Hudeček nesouhlasí. Nové předpisy podle něj zavádějí výškovou regulaci staveb podle okolní zástavby a neumožňují stavby věžáků, jak svaz tvrdí. "Praha se o majetek stará, uzavírá nové a pro město výhodnější nájemní smlouvy než v minulosti," vysvětlil primátor.

Narušení voleb?

Hudečka se v minulých dnech zastal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Nemyslím si, že by kampaň měla nějaké politické pozadí, ale máme zde několik podnikatelů, kteří si myslí, že jejich zájmy jsou nadřazeny nad předpisy, a velkými penězi zasahují do politiky," dodal.

Podle něj tak reklamní agentury a lobbisté stažením nasmlouvaných billboardů ohrožují demokratický průběh blížících se komunálních voleb.

Sdružení ale podle Bílého rozhodně nechtělo narušovat politickou soutěž ani poškodit TOP 09, smyslem podle něj bylo upozornit na Hudečkovo "pokrytecké chování".

"My máme ve všeobecných obchodních podmínkách, že můžeme stáhnout kampaň, která je v rozporu s našimi finančními zájmy. Tohle bylo poprvé, co jsme to udělali, protože nám to přišlo jako pokrytectví. Pan Hudeček se nijak netají tím, že bojuje proti billboardům a reklamě. Přitom jich sám umístil celkem třicet, co překračovaly jeho vlastní předpis,“ vysvětlil již dříve deníku Aktuálně.cz mluvčí svazu Marek Pavlas.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy