Billboardy TOP 09 se vrátí do Prahy, rozhodl soud

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 9. 2014 12:10
Firma BigMedia musí obnovit reklamní plochy, které v polovině září na protest proti novým stavebním předpisům přelepila.
Billboard s Tomášem Hudečkem.
Billboard s Tomášem Hudečkem. | Foto: Martin Fendrych

Praha - Společnost BigMedia musí vrátit na billboardy reklamu TOP 09. Obvodní soud pro Prahu 4 totiž vydal předběžné opatření, kterým nakázal firmě uvést plochy do původního stavu. Podle firmy tak primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) potvrdil své pokrytectví.

Společnost, která je členem Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR), přelepila 32 billboardů v polovině září na protest proti novým stavebním předpisům, které město v čele s Hudečkem jako primátorem a zároveň stranickým lídrem kampaně schválilo.

"Věříme, že BigMedia již rozhodnutí našla ve své datové schránce jako my. A věříme, že pracuje na tom, co jí předběžné opatření uložilo, tedy na odstranění přelepení reklamních materiálů," řekl k rozhodnutí Hudeček. TOP 09 chce už v úterý začít kontrolovat, jestli firma reklamu na billboardy vrátí.

"BigMedia se rozhodnutí soudu samozřejmě podvolí, jak již dříve avizovala. Ale SPVR věří, že každého soudného člověka primátor Hudeček usmívající se z jím zavrhovaných billboardů přiměje k zamyšlení, co primátora vede k jeho pokryteckým krokům, a že každého musí nutně napadnout, že jde pouze o předvolební kampaň, ve které účel světí prostředky," řekl prezident svazu Rudolf Bílý.

Firma: přijdeme o stamiliony

Spor mezi primátorem a svazem pokračuje již několik týdnů. Firma před časem spustila kampaň "Pražane, i ty přicházíš o peníze", v níž kritizuje smlouvu mezi Prahou a reklamní firmou JCDecaux. Na nových plakátech firma kritizuje pražské stavební předpisy omezující reklamu nad šest metrů čtverečních.

Podle sdružení přijde Praha o stamiliony korun, které jí z velkoplošných reklam plynou. Podle předpisů totiž nebudou moci vznikat nové, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit.

S tím ale Hudeček nesouhlasí. Nové předpisy podle něj zavádějí výškovou regulaci staveb podle okolní zástavby a neumožňují stavby věžáků, jak svaz tvrdí. "Praha se o majetek stará, uzavírá nové a pro město výhodnější nájemní smlouvy než v minulosti," vysvětlil primátor.

Narušení voleb?

Hudečka se v minulých dnech zastal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Nemyslím si, že by kampaň měla nějaké politické pozadí, ale máme zde několik podnikatelů, kteří si myslí, že jejich zájmy jsou nadřazeny nad předpisy, a velkými penězi zasahují do politiky," dodal.

Podle něj tak reklamní agentury a lobbisté stažením nasmlouvaných billboardů ohrožují demokratický průběh blížících se komunálních voleb.

Sdružení ale podle Bílého rozhodně nechtělo narušovat politickou soutěž ani poškodit TOP 09, smyslem podle něj bylo upozornit na Hudečkovo "pokrytecké chování".

"My máme ve všeobecných obchodních podmínkách, že můžeme stáhnout kampaň, která je v rozporu s našimi finančními zájmy. Tohle bylo poprvé, co jsme to udělali, protože nám to přišlo jako pokrytectví. Pan Hudeček se nijak netají tím, že bojuje proti billboardům a reklamě. Přitom jich sám umístil celkem třicet, co překračovaly jeho vlastní předpis,“ vysvětlil již dříve deníku Aktuálně.cz mluvčí svazu Marek Pavlas.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy