Průzkum pro ČT: Komunální volby by v Brně vyhrálo hnutí ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 22:10
Druhé místo by obsadila s 27,5 procenta hlasů ČSSD, která minulé volby vyhrála. V jejím čele stojí primátor Roman Onderka.
Volební štáb hnutí ANO.
Volební štáb hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Podzimní komunální volby by v Brně podle průzkumu pro Českou televizi (ČT) vyhrálo uskupení ANO 2011. Pod vedením Petra Vokřála, bývalého manažera společnosti podnikající v odpadovém hospodářství, by získalo 28,5 procenta hlasů.

Druhé místo by obsadila s 27,5 procenta hlasů ČSSD, která minulé volby vyhrála. V jejím čele stojí primátor Roman Onderka. Třetí by se ziskem 16,5 procenta hlasů skončila ODS, jejímž lídrem je pedagog Univerzity obrany František Vižďa. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČT od 12. do 18. září provedla agentura Median.

Agentura Median zkoumala takzvaný aktuální volební potenciál. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by politická strana či hnutí mohly v současnosti získat v komunálních volbách v Brně, pokud by se k ní či k jejím kandidátům přiklonili všichni lidé, kteří tuto volbu reálně zvažují a nevylučují svou účast u voleb. Součet volebních potenciálů proto přesahuje 100 procent.

Je také třeba počítat se statistickou chybou od plus minus jednoho procenta u stran s nejnižším potenciálem až po plus minus 3,5 procenta u strany s potenciálem nejvyšším. Ve výzkumu odpovídalo 1220 respondentů. Celkový počet respondentů, kteří vstoupili do výpočtu volebního potenciálu stran, je 878.

Do zastupitelstva chce 17 stran

V Brně kandiduje do městského zastupitelstva 17 politických stran a uskupení. Onderka je primátorem už dvě volební období. Město vede koalice složená z ČSSD a ODS, v jejímž čele stojí dosud v politice málo známý Vižďa.

Na čtvrtém místě za ODS by skončila s 16 procenty KDU-ČSL, která má na jižní Moravě největší členskou základnu v ČR. Jejím lídrem je starostka městské části Brno-Maloměřice a Obřany Klára Liptáková. Na pátém místě je podle průzkumu TOP 09, vedená Jaroslavem Kacerem, s 15,5 procenta hlasů.

Do zastupitelstva by se také dostala na šesté příčce Strana zelených, na sedmém místě KSČM, na osmém iniciativa Žít Brno s podporou Pirátů a na devátém Strana svobodných občanů, která by podle Medianu získala v komunálních volbách 5,5 procenta hlasů.

Se 4,5 procenta skončili Moravané pro Brno, vedení pedagogem Ondřejem Hýskem, přičemž stejnou podporu mají Starostové a nezávislí v čele s Irenou Matonohovou. Na dvanáctém místě skončila se 3,5 procenta hlasů Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Komunálních voleb v roce 2010 se v Brně účastnilo zhruba 42 procent voličů. Vítěz voleb vytvořil s druhou ODS koalici, která má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu celkem 33 mandátů. V opozici je TOP 09, KDU-ČSL, KSČM a Strana zelených.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy