Praha - Nové vedení České televize otevírá znovu plán na zřízení nového zpravodajského štábu v zahraničí. Jako nejpravděpodobnější se ukazuje zpravodaj pro Blízký východ se sídlem v Jeruzalémě.
Jestli ovšem skutečně veřejnoprávní televize zřídí nový zpravodajský post v cizině, bude záležet především na finančních možnostech ČT.
O zřízení nového místa stálého zahraničního zpravodaje už uvažovalo bývalé vedení ČT. Ve hře byl Balkán a právě Jeruzalém. Nový ředitele zpravodajství Zdeněk Šámal se spíše přiklání k Jeruzalému, Balkán nepokládá za až tak důležitý.
"Blízký východ považuji za smysluplný, ale ještě jsem o tom nemluvil s generálním ředitelem Petrem Dvořákem," řekl Aktuálně.cz Šámal, podle něhož je to téma na druhou polovinu roku.
Dodal, že televize nejprve musí vyhodnotit provozní náklady i přínos pro vysílání veřejnoprávní televize. Podle odhadu by dvoučlenný štáb (redaktor + kameraman) v Jeruzalémě vyšel na miliony korun ročně.
Rozhlas má zpravodaje, náklady tají
Svého stálého zpravodaje má na Blízkém východě Český rozhlas, od ledna 2008 tam pracuje Břetislav Tureček. Vedení veřejnoprávní stanice pokládá toto místo za strategické.
"Jde o oblast, kde hraje obrovskou roli autentičnost reportáží, snad největší ze všech oblastí, kde máme stálé zpravodaje," řekla Aktuálně.cz Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic ČRo.
Podle Hikelové není možné, aby rozhlas sledoval tento region na dálku. "Pobyt Břetislava Turečka jsme ve vysílání nejvíce zúročili právě v loňském roce při událostech 'arabského jara'," poznamenala Hikelová.
Na otázku, kolik stálý zpravodaj na Blízkém východě stojí, Hikelová neodpověděla. "Náklady na jednotlivé posty nezveřejňujeme, nicméně náklady na zahraničního zpravodaje na Blízkém východě jsou srovnatelné s ostatními posty zahraničních zpravodajů," řekla Hana Hikelová z veřejnoprávního rozhlasu, který platí posluchači z měsíčních poplatků.
Výměna zpravodajů
Česká televize chystá změny i ve svých zavedených zahraničních redakcích. V následujících měsících vymění své zpravodaje v Bruselu a ve Spojených státech.
Podle ředitele zpravodajství Šámala jde o standardní výměnu po odsloužených rocích v zahraničí, oba redaktoři pracovali v cizině čtyři roky, respektive pět let.
Bruselská zpravodajka Eva Hrnčířová se vrátí do pražské redakce České televize v červnu, americký zpravodaj Michal Kubal na konci roku, ve Státech ho nahradí současný vedoucí zahraniční redakce ČT Martin Řezníček. O nástupci Hrnčířové ještě není rozhodnuto.