Více než stovka libanonských poslanců ve čtvrtek vyzvala organizaci UNESCO k ochraně kulturního dědictví na území Libanonu, které je ohroženo současnými izraelskými vzdušnými údery. Týká se to zejména antických památek ve městech Baalbek a Súr (též zvaném Tyr či Tyros), které jsou častým terčem úderů izraelského letectva proti militantnímu hnutí Hizballáh. Výbor UNESCO následně oznámil, že se v této věci sejde 18. listopadu. Informovala o tom agentura AFP.
V Baalbeku se nacházejí dosud zachovalé zbytky starořímského chrámového komplexu zapsaného na seznamu světového dědictví. Od roku 1955 se tam mimo jiné každoročně koná mezinárodní festival klasické a jazzové hudby.
"Upozorňujeme vás na naléhavou potřebu ochrany libanonské historie v Baalbeku, Súru, Sajdě a na řadě dalších vzácných míst, která jsou v současné době ohrožena. Naléhavě žádáme, abyste přijali veškerá nezbytná opatření na ochranu těchto kulturních ikon," napsali poslanci ve společném dopise generální ředitelce UNESCO Audree Azoulayové.
Izrael říká, že na území Libanonu útočí výhradně proti infrastruktuře a příslušníkům Hizballáhu.
"Na žádost libanonských úřadů 18. listopadu mimořádně zasedne v pařížském sídle UNESCO Výbor pro ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu," sdělila organizace agentuře AFP. "Eskalace nepřátelských akcí, k nimž dochází v Libanonu, představuje vážné riziko nevratných škod způsobených na libanonském světovém, kulturním a přírodním dědictví, jakož i na místech národního kulturního a historického významu," uvedlo UNESCO.
Baalbek se ve středu stal terčem dalších izraelských úderů, které podle tamního zpravodaje AFP dopadly v těsné blízkosti historického komplexu. Při středečních úderech na Baalbek i jeho okolí - které je považováno za jednu z bašt Hizballáhu na území Libanonu - bylo zabito na 40 lidí, uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví.
Guvernér provincie Baalbek-Hermel Bašír Chodr na síti X uvedl, že jeden z úderů mířil na parkoviště přímo u římských chrámů a střela dopadla jen "několik metrů" od nich.
"Očekáváme, že specialisté z UNESCO a památkového ředitelství určí, zda došlo k nějakým škodám," sdělil AFP starosta Baalbeku. Podle zdroje z UNESCO se zřítila římská zeď vně areálu a zničena byla také jedna budova z období francouzského mandátu (1920 až 1943), uvedla AFP.