Česká televize vymění zpravodaje v Bruselu a v USA

Pavel Baroch
14. 1. 2012 21:05
Do Bruselu jsou dva kandidáti, do Washingtonu nastoupí Martin Řezníček
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká televize v následujících měsících vymění dva své klíčové zahraniční zpravodaje v Bruselu a ve Spojených státech.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, který se do televize vrátil po volbě nového ředitele. Uvedl, že jde o standardní výměnu po odsloužených rocích v zahraničí, oba redaktoři pracovali v cizině čtyři roky, respektive pět let.

Bruselská zpravodajka Eva Hrnčířová se vrátí do pražské redakce České televize v červnu, americký zpravodaj Michal Kubal na konci roku, ve státech ho nahradí současný vedoucí zahraniční redakce ČT Martin Řezníček.

"Spolu s Michalem Kubalem budou přinášet zpravodajství z podzimních amerických voleb a od ledna bude Řezníček naším washingtonským zpravodajem," řekl Aktuálně.cz Šámal.

Unesen v Iráku

Michal Kubal je zkušeným zahraničním reportérem, pracoval například v Bosně a Hercegovině, v Kosovu, Pákistánu nebo v Afghánistánu. V roce 2004 byl spolu s kameramanem Petrem Klímou a redaktorem Českého rozhlasu Vítem Pohankou unesen povstalci v Iráku, propuštěn byl po čtyřech dnech.

Byl i vedoucím zahraniční redakce ČT a je držitelem prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky.

Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.
Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. | Foto: Pavel Baroch

Kubalův nástupce Řezníček má za sebou mimo jiné desetiletou zkušenost redaktora českého vysílání BBC. Vedení zahraniční redakce ČT převzal na konci roku 2007 právě po Kubalovi.

Dva kandidáti do Bruselu

O nástupci Hrnčířové v Bruselu zatím vedení veřejnoprávní televize nerozhodlo. "Vybíráme ze dvou kandidátů," řekl Šámal. Jejich jména odmítl sdělit.

Hrnčířová, která se specializuje na Evropskou unii, je dlouholetou zpravodajskou České televize, natáčela reportáže v mnoha evropských zemích a před odchodem do Bruselu moderovala pořad U nás v Evropě.

O případných dalších změnách mezi zahraničními zpravodaji vedení veřejnoprávní televize nerozhodlo. Podle Šámala ale ČT neplánuje zrušení žádného zahraničního pracoviště.

"Díky moderní technice, internetovému přenosu, se práce zlevňuje, ušetřili jsme velké peníze," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy