Plán ČSSD, jak nezkrachovat: Šetřit bude na všem včetně kampaně a platů, dá stranou 55 milionů ročně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 6. 4. 2016 10:39
Špičky ČSSD včetně premiéra Bohuslava Sobotky jednaly ve středu ráno o tom, kde vzít 340 milionů na zaplacení dluhu advokátovi, který pro stranu vysoudil Lidový dům.
Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci strany 31. října 2013.
Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci strany 31. října 2013. | Foto: Reuters

Praha - Vedení sociální demokracie chce ještě do konce tohoto roku ušetřit 55 milionů korun na provozu i předvolební kampani. Peníze potřebuje na zaplacení 337 milionů korun po prohraném soudu s advokátem Zdeňkem Altnerem.

"Některá úsporná opatření už platí. Podobnou částku chceme ušetřit i v následujícím roce. Šetřit se bude na všem," uvedl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec, který spolustraníkům ve středu představil dvacet úsporných opatření.

Strana si bude muset vzít půjčku. Peníze advokátovi, který pro ni v 90. letech vysoudil Lidový dům, totiž bude muset zaplatit v řádu několika týdnů a na účtu nemá ani 30 milionů korun,

Kolik si ČSSD půjčí a u kterých bank, však nechtěl Starec po jednání grémia zveřejnit. "Materiál musí nejdříve schválit předsednictvo," dodal Starec. Předsednictvo se pravděpodobně sejde ještě během středy.

Část z avizovaných 55 milionů tvoří škrty v podzimní kampani na krajské volby. "Konkrétní částku nechci v tuto chvíli říkat, ale pro kampaň to nebude likvidační. Doženeme to kontaktní kampaní," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Strana chtěla původně za nadcházející volby utratit až 100 milionů korun.

Šéf strany Bohuslav Sobotka již dříve řekl, že dopad na kampaň by měl být co nejmenší. "Musíme mít prostor, alespoň elementární, minimální prostor, abychom mohli konkurovat ostatním politickým stranám. Asi by nebylo úplně v pořádku, kdyby tímto rozhodnutím soudu došlo k nějakému omezování politické soutěže v České republice," řekl Sobotka.

Sbírka i mimořádný příspěvek členů

Strana také hodlá omezit provozní výdaje a mzdy, které ji například loni vyšly na 150 milionů korun. Chce také vyhlásit veřejnou sbírku a mimořádný členský příspěvek pro straníky.

"Už se nám ozvalo několik lidí, že by chtěli přispět," uvedl Starec. I bez dluhu Altnerovi již strana dluží 200 milionů korun, s půjčkou kvůli Altnerovi tak její zadlužení přesáhne půl miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy