"Vážím si jí, že nemlčela." Kolegové z ČSSD se zastali Marksové proti Okamurovi, rasismus odsoudili

Barbora Němcová Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Barbora Němcová, Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
13. 11. 2017 20:00
Straničtí kolegové se zastali ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové poté, co upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny podle svědků prohlašoval, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu".
Michaela Marksová.
Michaela Marksová. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Uznání od svých stranických kolegů si vysloužila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) za to, že upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu", což potvrdili i další svědci. Šéf SPD Tomio Okamura se Staníka zastal a naopak obvinil ze lži ministryni, která podle něj v tu chvíli byla opilá.

O Marksové nepochybuje bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček. "Výroky pokládám za skandální. Pokud vím, tak u útoku byla řada svědků, kteří jasně hovořili o tom, jak to bylo a kdo byl v jaké kondici. Paní ministryně přišla z jednání a naopak ve složité situaci byl pan Staník. Určitě to budeme řešit dál," řekl Hamáček.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ocenil, že se Marksová proti Staníkovým výrokům ozvala. "Vážím si kolegyně Marksové, že nemlčela a ozvala se proti podobným neonacistickým výrokům, něco podobného nelze trpět, musíme reagovat a čelit tomu," prohlásil ministr zahraničí.

Zároveň připomněl závazek vůči obětem nacismu. "Budeme-li ustupovat, mohou se včerejší hrůzy vrátit," řekl a směrem k SPD dodal: "Ten, kdo řekl podobné věci, musí od nás slyšet, že je to odporné a že mu to neprojde."

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka poslancům SPD připomněl, že podobné prohlášení si z titulu své funkce nesmí dovolit. "SPD by se mělo ve svých vyjádřeních krotit. Předvolební doba, kdy si mysleli, že mohou kohokoliv beztrestně a lživě urážet, je už za námi," řekl Chvojka. "Stranu pavlačového rámusu jsme tady měli v 90. letech. Skončila špatně," dodal se zřejmým odkazem na republikány Miroslava Sládka.

Místopředseda ČSSD Jan Birke výroky označil za "odporné". "Přijde mi doteď neuvěřitelné, že v 21. století jsme se dočkali toho, že člověk s takovými názory se pohybuje v Poslanecké sněmovně," podivuje se Birke. Zároveň zdůraznil, že o tvrzení Marksové nepochybuje. "Lidé jako Staník nemají ve slušné společnosti co dělat," dodal. 

Sama Marksová Staníkův výstup označila za "strašný" a připomněla v této souvislosti i nedávný útok na muže afrického původu v tramvaji. "Myslím si, že by si politici měli dát pozor, co říkají, a spíš veřejnost uklidňovat," doplnila.

Marksová je také důrazně proti tomu, aby zástupce SPD vedl důležitý bezpečnostní výbor sněmovny. "To si vůbec nedovedu představit. Když jsou tam takoví lidé a to není jenom pan Staník, to je například i poslankyně Hyťhová, která se zastala útoku na děti z Teplic," řekla Marksová.

Ministryně minulý týden poukázala na to, že blízký spolupracovník šéfa SPD Tomia Okamury a tajemník hnutí Staník ve sněmovně nevybíravým způsobem útočil na příslušníky menšin. Výroky dosvědčili i končící poslanci Marek Černoch, Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy