"Vážím si jí, že nemlčela." Kolegové z ČSSD se zastali Marksové proti Okamurovi, rasismus odsoudili

Barbora Němcová Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Barbora Němcová, Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
13. 11. 2017 20:00
Straničtí kolegové se zastali ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové poté, co upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny podle svědků prohlašoval, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu".
Michaela Marksová.
Michaela Marksová. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Uznání od svých stranických kolegů si vysloužila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) za to, že upozornila na xenofobní výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Ten na půdě Poslanecké sněmovny prohlásil, že "Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu", což potvrdili i další svědci. Šéf SPD Tomio Okamura se Staníka zastal a naopak obvinil ze lži ministryni, která podle něj v tu chvíli byla opilá.

O Marksové nepochybuje bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček. "Výroky pokládám za skandální. Pokud vím, tak u útoku byla řada svědků, kteří jasně hovořili o tom, jak to bylo a kdo byl v jaké kondici. Paní ministryně přišla z jednání a naopak ve složité situaci byl pan Staník. Určitě to budeme řešit dál," řekl Hamáček.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ocenil, že se Marksová proti Staníkovým výrokům ozvala. "Vážím si kolegyně Marksové, že nemlčela a ozvala se proti podobným neonacistickým výrokům, něco podobného nelze trpět, musíme reagovat a čelit tomu," prohlásil ministr zahraničí.

Zároveň připomněl závazek vůči obětem nacismu. "Budeme-li ustupovat, mohou se včerejší hrůzy vrátit," řekl a směrem k SPD dodal: "Ten, kdo řekl podobné věci, musí od nás slyšet, že je to odporné a že mu to neprojde."

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka poslancům SPD připomněl, že podobné prohlášení si z titulu své funkce nesmí dovolit. "SPD by se mělo ve svých vyjádřeních krotit. Předvolební doba, kdy si mysleli, že mohou kohokoliv beztrestně a lživě urážet, je už za námi," řekl Chvojka. "Stranu pavlačového rámusu jsme tady měli v 90. letech. Skončila špatně," dodal se zřejmým odkazem na republikány Miroslava Sládka.

Místopředseda ČSSD Jan Birke výroky označil za "odporné". "Přijde mi doteď neuvěřitelné, že v 21. století jsme se dočkali toho, že člověk s takovými názory se pohybuje v Poslanecké sněmovně," podivuje se Birke. Zároveň zdůraznil, že o tvrzení Marksové nepochybuje. "Lidé jako Staník nemají ve slušné společnosti co dělat," dodal. 

Sama Marksová Staníkův výstup označila za "strašný" a připomněla v této souvislosti i nedávný útok na muže afrického původu v tramvaji. "Myslím si, že by si politici měli dát pozor, co říkají, a spíš veřejnost uklidňovat," doplnila.

Marksová je také důrazně proti tomu, aby zástupce SPD vedl důležitý bezpečnostní výbor sněmovny. "To si vůbec nedovedu představit. Když jsou tam takoví lidé a to není jenom pan Staník, to je například i poslankyně Hyťhová, která se zastala útoku na děti z Teplic," řekla Marksová.

Ministryně minulý týden poukázala na to, že blízký spolupracovník šéfa SPD Tomia Okamury a tajemník hnutí Staník ve sněmovně nevybíravým způsobem útočil na příslušníky menšin. Výroky dosvědčili i končící poslanci Marek Černoch, Martin Lank a další dva svědci, kteří si nepřáli být jmenováni.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 pct na 5,3 miliardy

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy