Brno - V sedmi krajích v Česku by si mohli do vedení krajů vedle sebe sednout sociální demokraté s lidovci. Nejméně ve čtyřech to podle zjištění Aktuálně.cz vypadá, že tomu tak skutečně bude.
Ve všech krajích by mohli sociální demokraté krajské rady pohodlně sestavit také s komunisty. S těmi sice zatím všude "předběžně jednají" - zdá se ale, že spolupráce s KSČM má pro některé budoucí sociálně demokratické hejtmany nálepku něčeho, co tak úplně nechtějí.
Jednání jsou zatím podle všech zúčastněných jen o "seznamování s prioritami". Skutečná vyjednávání o koalicích chtějí sociální demokraté začít až po druhém kole senátních voleb.
Největší šance mají lidovci na Moravě
Příjemné vyhlídky na setrvání v krajských koalicích mají křesťanští demokraté tam, kde mají tradičně nejvíce voličů - na Moravě. Ve všech moravských krajích mohou socialisté utvořit koaliční vládu jak s lidovci, tak s komunisty, nebo občanskými demokraty.
V kuloárech ČSSD se hovoří o tom, že první v pořadí je spolupráce s lidovci, pak s komunisty a až nakonec s ODS. Například lídr olomouckých sociálních demokratů Martin Tesařík spolupráci s lidovci nevylučuje, naopak vládu s komunisty nepovažuje za reálnou.
"Spolupráci s komunisty v tom smyslu, že bychom je přizvali do krajské rady, vylučuji. Máme určité podmínky, které komunisté nesplňují. Jde také o vyrovnání se s minulostí a zločiny komunismu v padesátých letech," řekl Tesařík.
"Co se týče lidovců, zatím žádné nepřekonatelné překážky nevidím," dodal.
Lidovci rozhodně neříkají, že by o účast na vládě Olomouckého kraje nestáli. "Už jsme měli s vítěznou stranou první jednání, ujasnili jsme si vzájemně limity," uvedl lídr olomouckých lidovců Pavel Horák.
Hašek: Komunisti mají u mě žlutou kartu
Velké šance zůstat u kormidla mají lidovci i na jižní Moravě. "Zatím předběžně jednám a seznamuji se se všemi," říká lídr sociálních demokratů Michal Hašek. Důvodů, proč upřednostnit lidovce, má hned několik.
Za prvé: Počtem hlasů v zastupitelstvu by taková koalice byla nejsilnější. Z 65 křesel v krajském zastupitelstvu by jich měla 44.
Za druhé: Hašek novinářům řekl, že komunisté od něj mají "něco jako žlutou kartu za to, že se stále nevypořádali s minulostí". Přestože stále jedná se všemi stranami, spojení s komunisty se tak jeví jako nejméně reálné.
Za třetí: Lidovci byli ve vedení kraje osm let a mají velkou výhodu v podobě velmi oblíbeného hejtmana Stanislava Juránka. Zkušenosti s vedením kraje by se jistě sociálním demokratům, kteří byli po celou dobu existence kraje v opozici, velmi hodily.
Kamenem úrazu ve vyjednávání s lidovci budou ovšem zřejmě regulační poplatky, které chce ČSSD v krajských nemocnicích za pacienty platit z rozpočtu kraje.
Stanislav Juránek zrušení poplatků opakovaně označil za planý volební slib a argumentuje tím, že 75 milionů, které na ně kraj vynaloží, by se daly využít na důležitější věci.
Pravděpodobně se spolupráce ČSSD s KDU-ČSL jeví také ve Zlínském kraji a na Vysočině. Lídr zlínské ČSSD, Stanislav Mišák, sice tvrdí, že stále počítá se všemi možnostmi, ale významným faktorem by tu mohlo být, že sociální demokracie tu společně s lidovci a ODS vládne i v současnosti.
"Hřiště máme ovšem vykolíkované nevybíráním poplatků v krajských nemocnicích," upozornil Mišák.
Opatrný Jaroslav Palas
Na severní Moravě byl triumf sociálních demokratů největší, ale lídr Jaroslav Palas je tady nejopatrnější v komentářích, s kým chce vládnout.
"Budeme jednat se všemi. Rozhodující bude, kdo nám nejlépe umožní uskutečnit priority našeho programu," řekl.
"Je nepochybné, že v moravskoslezském kraji zvítězily levicové strany. Je otázkou pro ČSSD, jak se k tomu postaví. Je mi ale jasné, že partnerem vítěze může být i KDU-ČSL," komentuje možné koalice lídr moravskoslezských komunistů Josef Babka.
Šéf moravskoslezských lidovců a náměstek dosavadního hejtmana Evžena Tošenovského Pavol Lukša se otázce, jestli jsou ochotni vládnout se sociálními demokraty, zasmál. "To je dobré. Jistě - ale nechceme být jen do počtu. Nechtěli bychom se účastnit vlády, která by řešila pouze program jedné strany," uvedl Lukša.
Poplatky v nemocnicích, které Palas slíbil zaplatit za občany, asi na severní Moravě nebudou pro lidovce problémem.
"Myslím si, že regulační poplatky v nemocnicích nejsou nastaveny špatně. Vím ale, že pro mnoho lidí je to problém, zvláště když musí platit ještě za každý lék," uvedl Lukša. "Další otázkou je, odkud by se těch asi sto milionů na poplatky vzalo," doplnil.
Naděje pro lidovce i ve východních Čechách
Lidovcům se možná podaří vládnout nejen na Moravě. Středolevicovým koalicím jsou nakloněni sociální demokraté také ve východních Čechách.
V Královehradeckém kraji je zatím nejpravděpodobnější jejich společná vláda s lidovci a s evropskými demokraty. Společně by se jim podařilo získat v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 25 hlasů.
Sociální demokracie už ale zveřejnila podmínky, které mají být pro případnou spolupráci určující.
Pokud lidovci a SNK-ED nepřistoupí na hrazení poplatků z krajského rozpočtu pro děti a seniory, zastavení privatizace sociálních zařízení a převedení krajských nemocnic do neziskového sektoru, můžou na místa v nové radě hejtmanství zapomenout.
Z prvních reakcí lidovců a evropských demokratů vyplývá, že šance na sestavení středolevicové vlády jsou značné.
"Pokud sociální demokracie najde zdroje, které umožní placení poplatků tak, aby to nebylo na úkor dostupnosti nebo kvality péče ve vzdálenějších částech regionu, jsme na to ochotni přistoupit," konstatoval lídr lidovců v Královéhradeckém kraji Jiří Veselý.
Poplatky u lékaře by mohly být překážkou u evropských demokratů. Také ti chtějí před konečným rozhodnutím slyšet, jak to chtějí socialisté reálně provést, aby netrpěl rozpočet kraje.
Koalice mezi sociální demokracií a lidovci přichází v úvahu i v Pardubicích. Zdejší lídr socialistů Radko Martínek ale začal vyjednávání se všemi potenciálními partnery do koalice.
"V prvním kole jsme oslovili všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly, s vizí duhové koalice. V radě by tak byli podle výsledků zastoupeny všichni včetně komunistů," popsal svou strategii.
Již nyní se ale dá předpokládat, že zejména občanští demokraté nebudou chtít se takové vlády účastnit. Mají totiž zakázanou spolupráci s komunisty na všech úrovních.