Červené karty a desatero europoslance. ČSSD zahájila finále kampaně před volbami

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 4. 2019 14:01
Nekvalitní potraviny musí ze hry ven! píše se na billboardech kandidátů ČSSD do europarlamentu, kteří drží v rukou fotbalové červené karty. Sociální demokraté v úterý zahájili závěrečnou fázi kampaně, v níž si jako jedno z hlavních témat vybrali boj proti dvojí kvalitě potravin. Strana má na kampaň 11 milionů korun, předseda Jan Hamáček by považoval za úspěch zisk sedmi až 11 procent hlasů.
ČSSD zahájila v úterý ráno kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu.
ČSSD zahájila v úterý ráno kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu. | Foto: ČSSD

Při zahájení kampaně představila ČSSD také desatero jejich europoslanců, ve kterém se kandidáti zavazují například k tomu, že pro zavedení eura budou hlasovat pouze v případě, pokud to bude výhodné pro všechny občany Česka.

Europoslanec a lídr kandidátky Pavel Poc řekl, že podobně jako ve fotbale někdy politici běhají pouze bez míče a nechávají si okopávat kotníky. "Někdy tribuny jásají, někdy na vás pískají," uvedl Poc. Zdůraznil, že stejně jako fotbal je politika týmovým sportem. Evropě podle Poce někdy chybí férovost a srozumitelnost. "Trápí nás nerovnosti mezi regiony, státy," konstatoval.

Europoslankyni a dvojku kandidátky Olgu Sehnalovou označil Poc za "špílmachra" boje proti dvojí kvalitě potravin, které se v Evropském parlamentu (EP) věnovala v končícím funkčním období. "Tento boj nekončí, ale pokračuje," zdůraznila Sehnalová. Nestačí jí směrnice schválená minulý týden. "Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala," uvedla po hlasování.

V tzv. desateru europoslance se kandidáti ČSSD zavazují vystupovat proti tomu, aby Češi byli v EU "občany druhé kategorie". Chtějí prosazovat stejnou kvalitu potravin, zboží i služeb po celé unii a zákony, které ochrání životní prostředí. Slibují také nikdy nehlasovat pro uprchlické kvóty a podporovat silnou ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

Foto: Twitter ČSSD

Zahájení kampaně v Lidovém domě se v úterý zúčastnili ministři sociální demokracie, kandidáti a členové grémia či předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Můj hlas je zřejmý, je to hlas pro sociální demokracii," řekl Středula. Vicepremiér Hamáček připomněl, že podporu v eurovolbách přislíbil ČSSD na nedávném sjezdu strany i prezident Miloš Zeman.

ČSSD v posledních volbách do EP získala v roce 2014 za 14,17 procenta hlasů čtyři mandáty. Kromě Poce a Sehnalové sociální demokraty v europarlamentu zastupovali také Miroslav Poche a Jan Keller.

 

Právě se děje

Další zprávy