ČR nabízí UNICEF jako novou centrálu pražský Veletržní palác

ČTK ČTK
24. 11. 2014 18:03
Náklady na ostrahu a energie ve Veletržním paláci jsou pro Národní galerii podle jejího ředitele Jiřího Fajta příliš vysoké, sídlo UNICEF by pro budovu naopak bylo důstojnou náplní.
Slovanská epopej ve Veletržním paláci.
Slovanská epopej ve Veletržním paláci. | Foto: Jan Langer

Praha - Česká republika nabídne jako nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN UNICEF pražský Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Schválila to dnes vláda.

O nové centrále organizace se má rozhodnout počátkem prosince mezi čtyřmi uchazeči. Z New Yorku by se ústředí fondu mohlo kromě Prahy přestěhovat do Budapešti, Nairobi nebo do Kuala Lumpuru.

UNICEF chce přesunem z New Yorku snížit své provozní náklady. "Hledáme dobrou a levnou lokalitu ve světě a Praha je jedním ze čtyř finalistů, kteří byli vybráni," řekla na počátku listopadu ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. "Jedná se o celosvětové zázemí celé organizace, kde budou poskytovány IT služby, finance, účetnictví a lidské zdroje," dodala.

Do konce listopadu mají vlády finalistů poslat do New Yorku konkrétní nabídku, na jejímž základě pak bude UNICEF na počátku příštího měsíce nové sídelní město vybírat. Mezi důležitá kritéria, která bude posuzovat, patří podle Gomby také bezpečnost, infrastruktura, technické zázemí a vyspělost země, ale i kvalifikace místních lidí, protože v centrále by mělo najít práci asi 275 místních obyvatel z celkových zhruba 300 zaměstnanců. Centrála by v novém sídle mohla podle Gomby začít fungovat na jaře nebo v létě příštího roku.

To, že by Praha mohla nabídnout Veletržní palác, zmiňoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) už na počátku listopadu, kdy do Česka přijeli zástupci UNICEF na jednání s vedením ministerstev financí a zahraničních věcí. Podle Gomby tehdy zástupci organizace hodnotili jednání v Praze pozitivně.

Ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt ve svých plánech na příští podobu instituce počítá s tím, že Veletržní palác jako sídlo Sbírky moderního a současného umění potřebuje buď vysokou investici, nebo ho galerie opustí.

Objekt je podle Fajta ve velmi špatném technickém stavu, náklady na ostrahu a energie ročně stojí 100 milionů korun, tedy 45 procent státního příspěvku. Nový ředitel NG se přiklání k opuštění objektu a výstavbě nové budovy, v historii NG první, jež by vznikla přesně pro potřeby muzejní a galerijní instituce. Stavba, která vznikla původně pro veletrhy, je jen obtížně využitelná pro jiné účely, sídlo UNICEF by ale podle Fajta bylo pro ni důstojnou náplní a znamenalo by prestiž i pro celou ČR.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy