Praha – Česko zásadně změní svoji protidrogovou strategii. Mnohem více se bude zaměřovat na legální drogy, jako jsou alkohol, cigarety a hazard. Uvedl to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něho budou také středem zájmu děti. "Každé deváté dítě denně kouří, toto téma je dlouhodobě podceňováno," řekl Vobořil.
Dopady alkoholu a tabáku stojí Česko výrazně víc než následky jiných drog. Podle Vobořila by se v plánu mohla případně objevit taková opatření jako zákaz prodeje alkoholu na čerpacích stanicích.
V Česku nyní kouří zhruba 23 % dospělých obyvatel, což jsou asi dva miliony osob. Půl milionů Čechů starších patnácti let má problémy s alkoholem a gamblerstvím trpí asi 150 tisíc lidí. Třetina z toho jsou patologicky závislí hráči. Česká republika ročně za lidi se závislostmi zaplatí 50 miliard korun.
Drogy už nejsou záležitostí subkultur
Největší částka - asi 30 miliard, připadne právě na kuřáky. Zhruba 16 miliard si vyžádají alkoholici a 6 až 7 miliard ročně vydá stát na drogově závislé. Vobořil dále řekl, že drogy už nejsou záležitostí subkultur, ale staly se součástí nočního života a také všech společenských vrstev. Specifickou drogou je podle něho stále v Česku pervitin.
Podle koordinátorů preventivní a léčebná opatření společenské náklady výrazně snižují. "Nejsem příznivcem prohibicí ani regulací, věřím mnohem více v prevenci. Přesto máme zákony, které jsou platné, ale my je neumíme vymáhat,“ řekl Vobořil k problému dostupnosti alkoholu i tabáku dětem.
Šestnáctiletí Češi pijí více než jejich vrstevníci v cizině
Podle evropské studie se šestnáctiletí v Česku opíjejí víc než jejich vrstevníci v jiných státech. V roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých Čechů a Češek, v roce 2011 jich byla už pětina.
Koordinátoři dále uvedli, že téma vzbuzovalo velké napětí u předchozích vlád. Podle nich spolu také nekomunikovala jednotlivá ministerstva a v informacích byl často chaos. "Roky se tady nic neposouvalo kupředu,“ konstatoval Vobořil.
Na propojený postup jednotlivých resortů bude dohlížet rada vlády pro protidrogovou politiku. Opatření by se měla promítnout do nového zákona o škodách způsobených alkoholem, tabákem a jinými návykovými látkami. Některé kroky by se mohly v legislativě podle Vobořila objevit ale ještě dřív, a to v novelách nynějších norem.
Opilé děti v barech
Koordinátor zmínil například zákaz prodeje alkoholu u čerpacích stanic. Provozovatelům barů, restaurací a klubů by také mohly hrozit postihy nejen za nalévání mladistvým, ale i za to, že u nich v podniku opilé děti budou. Na nějakou dobu by kvůli tomu museli svůj podnik třeba zavřít. Zvažují se i postihy za prodej tabákových výrobků mladistvým, dodal koordinátor.
"V oblasti nelegálních drog se podařilo spoustu věcí udělat dobře. Ve spotřebě alkoholu a tabáku jsme na prvních příčkách v Evropě," řekl Vobořil.
Strategii doplní nový plán konkrétních opatření a financování, který by měl být hotový do března. Vobořil v něm chce "vydefinovat", aby například procento výnosu ze spotřební daně plynulo na prevenci a léčbu.