Brno - Na dvoře brněnského krajského soudu stojí řada policistů v černých uniformách. Hradba z jejich těl od sebe odděluje dvě početné skupiny olašských Romů. Jedni jsou převážně z Ostravy, druzí zase z Brna a Prostějova.
Na pohled vypadají obě skupiny úplně stejně. Ženy mají na sobě dlouhé sukně a zlaté šperky, mužům nechybí klobouky a pořádná břicha. Ti nejstarší a nejváženější sedí na židlích, mezi nimi i proslavený olašský "král" Jan Lipa.
Přestože jsou obě skupiny příslušníky stejné menšiny a mnozí z nich jsou navzájem v rodinné přízni, už rok mezi nimi vládnou napjaté vztahy, které vyvrcholily až střelbou a soudem. Na ten se jich v pondělí přijela asi stovka podívat. Do síně se ale všichni nevešli a většina tak musela zůstat ve dvoře.
Hlavně ženy na sebe přes policisty romsky pokřikují a hrozí si. Nevadí jim ani všudypřítomné kamery a fotoaparáty novinářů. V jednu chvíli už křičí celý dvůr a v soudní síni tak přítomní neslyší vlastního slova. Jednu ženu museli policisté z objektu vyvést.
Uprchlá nevěsta
Začalo to velkou láskou. Silvie Lakatošová utekla od svého druha a otce jejich dvou dětí Luciána Daniše k jinému muži. Danišovi za uprchlou nevěstu požadovali vrátit věno ve výši asi osmdesáti tisíc korun, které u olašských Romů tradičně platí muži.
Peněz se nedočkali, a tak se pomstili na otci uprchlé nevěsty Josefu Lakatošovi. Pět mužů včetně Luciána jej přepadlo uprostřed noci v Prostějově v posteli. Zmlátili jej dřevěnými holemi. Pak padl výstřel ze zbraně nelegálně držené Ladislavem Danišem, zvaným Beáš.
"Po třetí hodině ráno mě vzbudily rány. Byli tam a mlátili manžela baseballkami. Vzala jsem malého vnuka k sobě, aby mu neublížili. Pak padl výstřel," popsala manželka napadeného Josefa Lakatoše, Helena.
"Vím, že to udělali proto, že moje dcera utekla Luciánovi s jiným klukem. My jsme ji v tom ale nikdy nepodporovali. Byli jsme na Luciána zvyklí a máme rádi naše vnoučata. Nechápu to. Po takovém šoku jsem tři dny nepromluvila," vzpomínala u soudu Helena Lakatošová.
Za původce agrese označila obžalovaného Ladislava Grula. Ten podle ní ostatní hecoval a romsky křičel: "Zabij ho!" "Teď se tady tváří jako ministr spravedlnosti," přisadila si Lakatošová ve svědecké výpovědi.
Svérázný soud
O silná slova a urážky ostatně nebyla nouze. Obžalovaný Richard Rafael například označil uprchlou nevěstu Silvii za prostitutku. S její matkou se pak přímo v soudní síni pohádal. Soudce musel svědky, obžalované i veřejnost několikrát napomínat.
Romský temperament přitom nebylo to jediné, s čím se musel senát vypořádat. Rozhodně nezvyklá byla i přítomnost několika těžkooděnců v kuklách.
Potíže dělala i jména Olachů. Mnozí se mezi sebou vůbec neznají jmény z občanských průkazů, ale jen přezdívkami. Nepřítomný obžalovaný Jiří Daniš je Čoko, Ladislav Daniš zase Beáš, Silvii říkají Japonka. Soudce Jiří Stýblo tak při komunikaci s Olachy občas používal přezdívky, občas celá jména.
Ze čtyř předvolaných svědků v pondělí vypovídali jen dva. Nikola Lakatošová se nedostavila a postřelený Josef Lakatoš se na poslední chvíli omluvil kvůli nevolnosti.
Svědek Lukáš Lakatoš si zase po roce od osudné noci vzpomněl na skutečnost, kterou policii nepřiznal. Že poznal tři z obžalovaných, a ne jen dva. Právě rozdílné výpovědi svědků a časté změny ve výpovědích, ztížily už rozhodování okresního soudu v Prostějově, který se zabýval souvisejícím únosem Mercedes Lakatošové.
Ke všemu se všichni obžalovaní v pondělí rozhodli mlčet. Soud přitom nemá k dispozici ani žádné jejich výpovědi z přípravného řízení. Jen Richard Rafael zarytě tvrdí, že u bitky vůbec nebyl.
To, že olašští Romové jsou k justici nedůvěřiví a ne vždy úplně upřímní, připustil už dříve pro Aktuálně.cz předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Olaši si dodnes udrželi tradici vlastních soudů a ty u nich mají velkou autoritu.
Čtěte zde: Začíná výjimečný soud: Proces znesvářených Romů
Senát tak zatím musí pracovat s málem. Dalších sedm termínů jednání stanovil na červen, srpen a září. "Předpokládám, že do té doby se dostaví všichni svědci," poznamenal soudce Jiří Stýblo odevzdaně.
U každého z dalších jednání mají být zachována zvýšená bezpečnostní opatření. "Jak jste viděli, rozhodně nejsou zbytečná," uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.
Ladislav Daniš je obžalovaný z pokusu o vraždu, porušování domovní svobody a nepovolené ozbrojování, hrozí mu až patnáct let vězení. Jeho spolupachatelé můžou dostat za porušování domovní svobody a pokus o ublížení na zdraví až osm let.