"Co je to za vůz, který nás sleduje?" Hlubučkova skupina měla u policie svého člověka

Jan Horák Jan Horák
20. 6. 2022 17:00
Údajná zločinecká skupina kolem bývalého pražského radního Petra Hlubučka (STAN), podnikatele Michala Redla a někdejšího sponzora STAN Pavla Kosa, obviněných z korupce v pražském dopravním podniku, měla podle kriminalistů svého člověka u policie. Spojka je bratrem jednoho z obviněných. Na jejich pokyn měl provádět nelegální lustrace. U policie zatím slouží bez omezení. Už se jím však zabývá GIBS.
Jednou ze tří klíčových postav údajné zločinecké skupiny je podle policie bývalý pražský radní Petr Hlubuček.
Jednou ze tří klíčových postav údajné zločinecké skupiny je podle policie bývalý pražský radní Petr Hlubuček. | Foto: ČTK

V zapadlé uličce vedle mateřské školy s názvem Školička Na Vyhlídce v pražské čtvrti Prosek stojí funkcionalistická budova. Sídlí v ní odbor hospodářské kriminality. Zdejší vyšetřovatelé rozkrývají ekonomické zločiny v Praze 3, 8 a 9. Právě tady slouží policista, který podle Národní centrály proti organizovanému zločinu spolupracoval s Hlubučkovou skupinou.

Dotčený policista, nadpraporčík, je bratrem Zakaríy Nemraha, jehož NCOZ stíhá kvůli účasti na organizované zločinecké skupině. Podle detektivů byl Nemrah ve skupině jedním ze dvou klíčových pomocníků Michala Redla, který ho do sestavy přivedl. A ta minimálně v jednom případě využila služeb Nemrahova bratra sloužícího na hospodářské kriminálce.

"Členové organizované zločinecké skupiny za účelem zjištění totožnosti vlastníků vozidel, u nichž měli podezření, že jsou určena k jejich kontaktnímu sledování, pak prostřednictvím nadpraporčíka (…), bratra Zakaríy Nemraha, (…) zjišťovali informace z centrální databáze Registr vozidel," píše NCOZ v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Lustroval vůz ministerstva vnitra

Pavel Kos, bývalý sponzor hnutí STAN a jedna ze tří hlav údajné zločinecké skupiny, po Vánocích 2021 požádal Zakaríu Nemraha, aby se spojil se svým bratrem. Měl pro ně v registru ověřit původ zmíněných dvou vozidel. Policista hned 3. ledna do evidence aut vstoupil. Aby ji mohl otevřít, zadal smyšlené odůvodnění.

"V jednom případě přitom zjistil, že jde o vozidlo se skrytými údaji, které lze získat až na odůvodněné písemné vyžádání, tedy že jde o vozidlo náležející do majetku České republiky určené pro zvláštní režim užívání," píše policie. Šlo o vůz ministerstva vnitra. Podle detektivů ještě týž den policista informoval svého bratra, který poznatek tlumočil Kosovi.

Zmíněná lustrace vozidel odpovídala vysoké úrovni konspirace, kterou se členové skupiny snažili udržovat. Scházeli se v pronajatých bytech a hotelovém pokoji, využívali telefony s kryptografickou ochranou či nechávali místa schůzek prověřovat techniky kvůli možným odposlechům. Součástí opatření byla i obezřetnost vůči pro skupinu podezřelým vozidlům v její blízkosti.

Začali jsme se tím zabývat

Kriminalisté z NCOZ u jednání Nemrahova bratra výslovně uvádí, že šlo o nelegální lustraci. Do této chvíle ho přitom z ničeho neobvinili (proto redakce neuvádí jeho jméno). Případný delikt v jeho podání by měla na starosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, která je ze zákona pověřená vyšetřovat zločiny policistů.

"Mohu potvrdit, že jsme se touto záležitostí začali zabývat, a to z úřední povinnosti. Momentálně shromažďujeme veškeré informace, které budeme analyzovat," sdělila Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Pokud GIBS proti Nemrahovu bratrovi spustí trestní řízení, vedení policie ho může odstavit ze služby.

Popsaný skutek odpovídá kvalifikaci neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který v krajním případě náleží až osm let vězení. Aktuálně.cz zjišťovalo, zda má vedení pražské policie o podezřelém chování jednoho ze svých příslušníků informace.

"Pražská policie nemá informace o tom, že by byl v této souvislosti trestně stíhaný jakýkoliv pražský policista. Tedy není nikdo postavený mimo službu a ani s nikým není vedeno v této souvislosti kázeňské řízení," reagoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. Nemrahův bratr tedy slouží bez omezení dál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 8 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy