Hlubučkova pražská chobotnice: Krejčířův spojenec i šéf zadlužených slovenských drah

Dominika Hromková Radek Bartoníček Dominika Hromková, Radek Bartoníček
17. 6. 2022 15:45
Z policejního obvinění, které Aktuálně.cz získalo je zřejmé, že kauza pražského dopravního podniku se odvíjí od dnes už bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka, kterého soud poslal v pátek odpoledne do vazby. To on zajistil obsazení některých vedoucích míst v podniku lidmi, kteří se podle policie podíleli na závažné trestné činnosti. Hlubuček mezitím skončil jako šéf STAN v Praze.

Na začátku celé kauzy stáli podle policie kromě náměstka primátora Petra Hlubučka podnikatelé Michal Redl s Pavlem Kosem. Právě oni měli vymyslet systém, kterým odčerpávali peníze z městského dopravního podniku a také od podnikatelů, kteří byli s touto firmou ve spojení.

"Založili organizovanou zločineckou skupinu zaměřenou na trestnou činnost spočívající v dlouholetém neoprávněném získávání peněžních prostředků od subjektů dodávajících dopravnímu podniku služby a stavební práce," píše policie v obvinění. 

Podle vyšetřovatelů ovládli členové skupiny manažerské pozice v dopravním podniku umožňující kontrolovat zadávání veřejných zakázek a plnění smluv. Dosadili na ně osoby, které se s cílem skupiny zcela identifikovaly, staly se jejími členy a plnily pokyny zadané Redlem či jeho lidmi.  

Mezi důležité podezřelé patří dnes už bývalý ekonomický ředitel dopravního podniku Matej Augustín a dvojice podnikatelů Pavel Dovhomilj a Zakaria Nemrah. Skupina ale oslovovala a využívala i další obviněné.

Michal Redl

Ne náhodou patří v obsáhlém policejním usnesení první místo zlínskému podnikateli Michalu Redlovi, už v minulosti vyšetřovanému za podvody. Právě on byl podle policie hlavou celé skupiny, byť k porušování zákona nutně potřeboval náměstka primátora Petra Hlubučka a některé další obviněné. Především Mateje Augustína, který byl členem představenstva a ekonomickým ředitelem dopravního podniku. 

Redl je podezřelý z účasti na organizované zločinecké skupině, ze zločinu přijetí úplatků a také z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Poslední obvinění se týká události, kterou policie natočila 8. dubna 2021. Redla navštívila prostitutka, které podle policistů nabídl kokain a sám ho také šňupal.

Mnohem podstatnější jsou ale pasáže týkající se zakázek dopravního podniku. Policie jich jmenuje několik, společně s Hlubučkem a Augustínem měl Redl například požadovat po společnosti Nové Holešovice Development úplatek pět milionů korun. 

Redl byl v minulosti trestně stíhaný ve dvou kauzách uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. V prvním případě spolu s ním v roce 2002 podle policie tuneloval Českou spořitelnu. O blízkém vztahu obou mužů svědčí dopis, který v srpnu téhož roku poslal Krejčíř Redlovi z vazební věznice. Začínal slovy: "Čau Míšo. I když se spolu moc dlouho neznáme, musím objektivně říct, že jsem velmi pozitivně překvapen loajalitou a přístupem tvojí osoby ke mně."

Druhý případ se týkal půlmiliardového daňového úniku jihlavské firmy M5. Redlovo stíhání bylo nakonec zastaveno kvůli lékařskému potvrzení, že trpí vážnou duševní poruchou. Někteří policisté to označovali za účelovou výmluvu.

V roce 2017 vyšly najevo jeho vazby na hnutí STAN. Europoslanec a tehdejší místopředseda hnutí Stanislav Polčák mu přeposlal e-mail, kterým ho straničtí kolegové žádali o doporučení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu. Polčák se hájil tím, že e-mail byl určen pro Michalova otce Petra Redla. Do vedení hnutí ve stejném roce už ale nekandidoval. Uvedl, že nechce poškodit jeho pověst.

Kontakty na STAN mohl Michal Redl získat právě díky svému otci, který podniká v hazardním průmyslu a STAN dříve sponzoroval. Když před pěti lety ve Zlíně vzrostl počet herních automatů, protihazardní iniciativy to přičítaly napojení členů vedení města ze STAN na Redla staršího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank

Americká banka First Citizens převezme od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) veškeré vklady a úvěry zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB). Divize First-Citizens Bank & Trust dostane na aktiva v hodnotě 72 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) slevu 16,5 miliardy dolarů, uvedla FDIC v tiskové zprávě s nedělním datem.

"FDIC odhaduje, že úpadek banky Silicon Valley Bank přijde jeho Fond pojištění vkladů (DIF) přibližně na 20 miliard dolarů. Přesné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu," uvedla FDIC. Ta v rámci transakce získala práva na akcie holdingové společnosti First Citizens BancShares v hodnotě až 500 milionů dolarů.

Sedmnáct bývalých poboček SVB se dnes otevírá jako banky First Citizens. Přibližně 90 miliard dolarů v cenných papírech a dalších aktivech SVB zůstane v nucené správě k rozprodeji.

Banka First Citizens má aktiva přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů. Klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, dopadly do Japonského moře

Severní Korea v pondělí ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Dopadly do Japonského moře. Podle zahraničních agentur o tom informovalo velení jihokorejské armády a japonská pobřežní stráž. Komunistická země v posledních týdnech rakety testuje opakovaně.

Rakety byly odpáleny v 7:47 místního času (0:47 SELČ) z oblasti jižně od severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Urazily vzdálenost přibližně 370 kilometrů (229 mil), než dopadly do moře. Podle agentury AP o tom informoval jihokorejský sbor náčelníků štábů. Jižní Korea odpálení raket odsoudila jako "vážnou provokaci" ohrožující mír v regionu a porušující rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během března už KLDR provedla sedm pokusů. Stále častější demonstrace vojenské síly je mimo jiné reakcí na nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy