Čínského prezidenta budou hlídat stovky policistů. Amerického střežily před lety čtyři tisíce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 3. 2016 14:47
Na bezpečnost čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Česka dorazí během Velikonoc, budou dohlížet stovky policistů. Hlavně v Praze a Středočeském kraji proto musí lidé počítat s uzavírkami či třeba výlukami MHD nebo s tím, že se uzavřou některé památky. Oproti třeba návštěvě Baracka Obamy v roce 2009 bude však v akci řádově méně policistů.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. | Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Praha – Na Velikonoční pondělí přiletí do České republiky na pozvání Miloše Zemana prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching. S jeho návštěvou se ovšem pojí řada mimořádných bezpečnostních opatření, která zasáhnou převážně Pražany. Manévry ale budou menší než při návštěvě amerického prezidenta před sedmi lety.

„Policie žádá občany o shovívavost a trpělivost. Opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti nejen chráněných osob, ale i obyvatel a návštěvníků metropole,“ řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Bezpečnost čínské hlavy státu a delegace budou během pobytu v Praze hlídat stovky policistů z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů a Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, ale i z dalších útvarů.

Přesná čísla však nikdo zatím nechce z pochopitelných důvodů upřesnit. Už nyní je ale zřejmé, že čínského prezidenta bude střežit řádově méně policistů, než tomu bylo při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.

„Na zajištění bezpečnosti prezidenta Čínské lidové republiky se budou podílet stovky policistů,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.  Americkou hlavu státu přitom před sedmi lety hlídalo na čtyři tisíce policistů a z bezpečnostních důvodů se svařovaly například i poklopy kanalizací. Jednotlivá opatření však policie odmítla komentovat a nechtěla ani dvě velké státní návštěvy srovnávat.

Každá návštěva je individuální

„Ono to úplně přesně srovnat nejde. Každá státní návštěva je individuální i kvůli velikosti delegace, a musí se tak posuzovat i s ohledem na politickou situaci ve světě,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Zoulová.

Čínský prezident přiletí na pražské Letiště Václava Havla v den největšího křesťanského svátku. Podle mluvčí letiště Mariky Janouškové se ale jeho přílet běžných cestujících nijak nedotkne.

„Pan prezident, pokud vím, půjde přes takzvaný terminál čtyři, což je terminál ministerstva obrany,“ řekla Janoušková, která také popsala, že během příletů podobně významných státních činitelů je na letišti vyhlášený motorový klid. Znamená to, že kolem letadla si policie vymezí čistý okruh, v němž se nesmí letadlo se státníky potkat s žádným jiným letadlem.

Pražané a návštěvníci hlavního města musí mezi 28. až 30. březnem počítat s mnoha omezeními a uzavírkami. Policie kvůli tomu vyzývá primárně řidiče, aby během prezidentské návštěvy pozorně sledovali aktuální informace. „Návštěva prezidenta s sebou přinese dočasná omezení silničního provozu, výluky MHD i uzavírky vybraných lokalit a veřejných prostranství či památek zejména v centru metropole,“ uzavřela Zoulová s tím, že konkrétní informace o omezeních a uzavírkách nebude policie předem zveřejňovat.

S Čínou se čeští politici a byznysmeni v poslední době výrazně sbližují, a to i díky prezidentu Miloši Zemanovi, který komunistickou zemi už dvakrát navštívil. Do Česka díky tomu přitékají miliardové investice a během třídenní návštěvy podepíše Si Ťin-pching s českým prezidentem na dvě desítky smluv.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy