Čínského prezidenta budou hlídat stovky policistů. Amerického střežily před lety čtyři tisíce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 3. 2016 14:47
Na bezpečnost čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Česka dorazí během Velikonoc, budou dohlížet stovky policistů. Hlavně v Praze a Středočeském kraji proto musí lidé počítat s uzavírkami či třeba výlukami MHD nebo s tím, že se uzavřou některé památky. Oproti třeba návštěvě Baracka Obamy v roce 2009 bude však v akci řádově méně policistů.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
Partneři, nebo soupeři? Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. | Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Praha – Na Velikonoční pondělí přiletí do České republiky na pozvání Miloše Zemana prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching. S jeho návštěvou se ovšem pojí řada mimořádných bezpečnostních opatření, která zasáhnou převážně Pražany. Manévry ale budou menší než při návštěvě amerického prezidenta před sedmi lety.

„Policie žádá občany o shovívavost a trpělivost. Opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti nejen chráněných osob, ale i obyvatel a návštěvníků metropole,“ řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Bezpečnost čínské hlavy státu a delegace budou během pobytu v Praze hlídat stovky policistů z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů a Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, ale i z dalších útvarů.

Přesná čísla však nikdo zatím nechce z pochopitelných důvodů upřesnit. Už nyní je ale zřejmé, že čínského prezidenta bude střežit řádově méně policistů, než tomu bylo při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.

„Na zajištění bezpečnosti prezidenta Čínské lidové republiky se budou podílet stovky policistů,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.  Americkou hlavu státu přitom před sedmi lety hlídalo na čtyři tisíce policistů a z bezpečnostních důvodů se svařovaly například i poklopy kanalizací. Jednotlivá opatření však policie odmítla komentovat a nechtěla ani dvě velké státní návštěvy srovnávat.

Každá návštěva je individuální

„Ono to úplně přesně srovnat nejde. Každá státní návštěva je individuální i kvůli velikosti delegace, a musí se tak posuzovat i s ohledem na politickou situaci ve světě,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Zoulová.

Čínský prezident přiletí na pražské Letiště Václava Havla v den největšího křesťanského svátku. Podle mluvčí letiště Mariky Janouškové se ale jeho přílet běžných cestujících nijak nedotkne.

„Pan prezident, pokud vím, půjde přes takzvaný terminál čtyři, což je terminál ministerstva obrany,“ řekla Janoušková, která také popsala, že během příletů podobně významných státních činitelů je na letišti vyhlášený motorový klid. Znamená to, že kolem letadla si policie vymezí čistý okruh, v němž se nesmí letadlo se státníky potkat s žádným jiným letadlem.

Pražané a návštěvníci hlavního města musí mezi 28. až 30. březnem počítat s mnoha omezeními a uzavírkami. Policie kvůli tomu vyzývá primárně řidiče, aby během prezidentské návštěvy pozorně sledovali aktuální informace. „Návštěva prezidenta s sebou přinese dočasná omezení silničního provozu, výluky MHD i uzavírky vybraných lokalit a veřejných prostranství či památek zejména v centru metropole,“ uzavřela Zoulová s tím, že konkrétní informace o omezeních a uzavírkách nebude policie předem zveřejňovat.

S Čínou se čeští politici a byznysmeni v poslední době výrazně sbližují, a to i díky prezidentu Miloši Zemanovi, který komunistickou zemi už dvakrát navštívil. Do Česka díky tomu přitékají miliardové investice a během třídenní návštěvy podepíše Si Ťin-pching s českým prezidentem na dvě desítky smluv.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy