V Česku dnes vyvěsí rekordní počet 723 tibetských vlajek. I ve Vršovicích, "čínské" Slavii navzdory

Eliška Mainclová
10. 3. 2016 6:33
České radnice, úřady a školy se letos už podvacáté zapojí do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Zatímco vloni visela tibetská zástava na 697 místech, letos už jich bude 723. V Česku tak má akce upozorňující na porušování lidských práv na Čínou okupovaném tibetském území rekordní účast. A to právě krátce před návštěvou čínského prezidenta a v době posilování česko-čínských vztahů.
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kampaň Vlajka pro Tibet se snaží upozornit na porušování lidských práv v Tibetu, jehož historické území od 50. let minulého století okupuje Čína. Ve čtvrtek, v den 57. výročí tibetského povstání, zavlaje zástava formálně neexistujícího státu v 723 obcích Česka, což je nejvíce od roku 1996.

Výrazný úspěch iniciativy letos přichází v době, kdy Praha schválila podepsání smlouvy s Pekingem, v rámci které uznává jednotnou Čínu. Českou republiku také jako jedinou ze zemí Evropské unie na konci března navštíví čínský prezident Si Ťin-Pching a česko-čínské obchodní vztahy jsou na vzestupu, což často připomíná jak vláda, tak prezident Miloš Zeman.

Tibetská vlajka bude mimo jiné viset i na radnici Prahy 10, kde sídlí fotbalová Slavia, jejímž většinovým akcionářem je od loňského podzimu čínská společnost CEFC. O vyvěšení vlajky rozhodli zastupitelé. „Dělali jsme anketu mezi všemi zastupiteli, nejen koaličními, dopadla docela jednoznačně,“ uvedl tiskový mluvčí městské části Vít Novák a dodal, že 23 zastupitelů vyjádřilo souhlas, zbytek se hlasování zdržel.

Na iniciativu organizace Lungty, která akci pořádá, obvykle vyvěšují vlajku v menších obcích. „Přišla nám žádost od organizace a zastupitelstvo zapojení schválilo,“ popisuje Ladislav Bukvička, starosta Sedlce na Mladoboleslavsku, kde letos vlajka bude viset poprvé. Potvrzuje to i starostka Hlohovce na Břeclavsku Marie Michalicová: „Zapojili jsme se na základě důvodů uvedených v dopise s výzvou.“

V jihomoravských Šlapanicích se po loňské premiéře v rámci neformální dohody rozhodli letos už nezapojit. „Radní se neshodli,“ uvedla sekretářka starosty. V Blansku naopak panuje letité usnesení vlajku vyvěšovat, radní akci podporují i letos. „Loni jsme vlajku neměli, pořádající organizace nám ji nedodala,“ vysvětluje tajemník Josef Kupčík. Obcím, které tibetskou vlajku nemají, ji totiž Lungta na den zapůjčí.

Sto škol s vlajkou

Tradičně se zapojují i školy. Koordinátorka z organizace Lungta Anežka Nekovářová v úterý potvrdila účast téměř stovky. „Uzávěrku přihlášek máme ve středu, školy oslovujeme vždy začátkem ledna prostřednictvím e-mailové výzvy,“ upřesňuje Nekovářová a dodává, že letos se nově přidalo asi patnáct škol.

Řada z nich podle ní doprovází vyvěšování třeba promítáním filmů nebo diskusí, jako třeba loni na Malostranském gymnáziu v Praze: „Studenti se o věc hodně zajímali,“ potvrzuje ředitel školy Tomáš Ledvinka. „Budeme vlajku vyvěšovat i letos, chceme podpořit Tibet. Čínská invaze do Tibetu nám nedělá dobře,“ prohlásil ředitel hradeckého Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína Jiří Vojáček.

Na vysokých školách je rozhodování v kompetenci jednotlivých fakult. Na rektorátu pražské Univerzity Karlovy i brněnské Masarykovy univerzity tibetská vlajka viset bude. Univerzita Pardubice ji vystaví už ve středu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy