V Česku dnes vyvěsí rekordní počet 723 tibetských vlajek. I ve Vršovicích, "čínské" Slavii navzdory

Eliška Mainclová
10. 3. 2016 6:33
České radnice, úřady a školy se letos už podvacáté zapojí do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Zatímco vloni visela tibetská zástava na 697 místech, letos už jich bude 723. V Česku tak má akce upozorňující na porušování lidských práv na Čínou okupovaném tibetském území rekordní účast. A to právě krátce před návštěvou čínského prezidenta a v době posilování česko-čínských vztahů.
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kampaň Vlajka pro Tibet se snaží upozornit na porušování lidských práv v Tibetu, jehož historické území od 50. let minulého století okupuje Čína. Ve čtvrtek, v den 57. výročí tibetského povstání, zavlaje zástava formálně neexistujícího státu v 723 obcích Česka, což je nejvíce od roku 1996.

Výrazný úspěch iniciativy letos přichází v době, kdy Praha schválila podepsání smlouvy s Pekingem, v rámci které uznává jednotnou Čínu. Českou republiku také jako jedinou ze zemí Evropské unie na konci března navštíví čínský prezident Si Ťin-Pching a česko-čínské obchodní vztahy jsou na vzestupu, což často připomíná jak vláda, tak prezident Miloš Zeman.

Tibetská vlajka bude mimo jiné viset i na radnici Prahy 10, kde sídlí fotbalová Slavia, jejímž většinovým akcionářem je od loňského podzimu čínská společnost CEFC. O vyvěšení vlajky rozhodli zastupitelé. „Dělali jsme anketu mezi všemi zastupiteli, nejen koaličními, dopadla docela jednoznačně,“ uvedl tiskový mluvčí městské části Vít Novák a dodal, že 23 zastupitelů vyjádřilo souhlas, zbytek se hlasování zdržel.

Na iniciativu organizace Lungty, která akci pořádá, obvykle vyvěšují vlajku v menších obcích. „Přišla nám žádost od organizace a zastupitelstvo zapojení schválilo,“ popisuje Ladislav Bukvička, starosta Sedlce na Mladoboleslavsku, kde letos vlajka bude viset poprvé. Potvrzuje to i starostka Hlohovce na Břeclavsku Marie Michalicová: „Zapojili jsme se na základě důvodů uvedených v dopise s výzvou.“

V jihomoravských Šlapanicích se po loňské premiéře v rámci neformální dohody rozhodli letos už nezapojit. „Radní se neshodli,“ uvedla sekretářka starosty. V Blansku naopak panuje letité usnesení vlajku vyvěšovat, radní akci podporují i letos. „Loni jsme vlajku neměli, pořádající organizace nám ji nedodala,“ vysvětluje tajemník Josef Kupčík. Obcím, které tibetskou vlajku nemají, ji totiž Lungta na den zapůjčí.

Sto škol s vlajkou

Tradičně se zapojují i školy. Koordinátorka z organizace Lungta Anežka Nekovářová v úterý potvrdila účast téměř stovky. „Uzávěrku přihlášek máme ve středu, školy oslovujeme vždy začátkem ledna prostřednictvím e-mailové výzvy,“ upřesňuje Nekovářová a dodává, že letos se nově přidalo asi patnáct škol.

Řada z nich podle ní doprovází vyvěšování třeba promítáním filmů nebo diskusí, jako třeba loni na Malostranském gymnáziu v Praze: „Studenti se o věc hodně zajímali,“ potvrzuje ředitel školy Tomáš Ledvinka. „Budeme vlajku vyvěšovat i letos, chceme podpořit Tibet. Čínská invaze do Tibetu nám nedělá dobře,“ prohlásil ředitel hradeckého Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína Jiří Vojáček.

Na vysokých školách je rozhodování v kompetenci jednotlivých fakult. Na rektorátu pražské Univerzity Karlovy i brněnské Masarykovy univerzity tibetská vlajka viset bude. Univerzita Pardubice ji vystaví už ve středu.

 

Právě se děje

Další zprávy