V Česku dnes vyvěsí rekordní počet 723 tibetských vlajek. I ve Vršovicích, "čínské" Slavii navzdory

Eliška Mainclová
10. 3. 2016 6:33
České radnice, úřady a školy se letos už podvacáté zapojí do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Zatímco vloni visela tibetská zástava na 697 místech, letos už jich bude 723. V Česku tak má akce upozorňující na porušování lidských práv na Čínou okupovaném tibetském území rekordní účast. A to právě krátce před návštěvou čínského prezidenta a v době posilování česko-čínských vztahů.
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci
Vystavené tibetské vlajky připomenou 57. výročí povstání proti čínské okupaci | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kampaň Vlajka pro Tibet se snaží upozornit na porušování lidských práv v Tibetu, jehož historické území od 50. let minulého století okupuje Čína. Ve čtvrtek, v den 57. výročí tibetského povstání, zavlaje zástava formálně neexistujícího státu v 723 obcích Česka, což je nejvíce od roku 1996.

Výrazný úspěch iniciativy letos přichází v době, kdy Praha schválila podepsání smlouvy s Pekingem, v rámci které uznává jednotnou Čínu. Českou republiku také jako jedinou ze zemí Evropské unie na konci března navštíví čínský prezident Si Ťin-Pching a česko-čínské obchodní vztahy jsou na vzestupu, což často připomíná jak vláda, tak prezident Miloš Zeman.

Tibetská vlajka bude mimo jiné viset i na radnici Prahy 10, kde sídlí fotbalová Slavia, jejímž většinovým akcionářem je od loňského podzimu čínská společnost CEFC. O vyvěšení vlajky rozhodli zastupitelé. „Dělali jsme anketu mezi všemi zastupiteli, nejen koaličními, dopadla docela jednoznačně,“ uvedl tiskový mluvčí městské části Vít Novák a dodal, že 23 zastupitelů vyjádřilo souhlas, zbytek se hlasování zdržel.

Na iniciativu organizace Lungty, která akci pořádá, obvykle vyvěšují vlajku v menších obcích. „Přišla nám žádost od organizace a zastupitelstvo zapojení schválilo,“ popisuje Ladislav Bukvička, starosta Sedlce na Mladoboleslavsku, kde letos vlajka bude viset poprvé. Potvrzuje to i starostka Hlohovce na Břeclavsku Marie Michalicová: „Zapojili jsme se na základě důvodů uvedených v dopise s výzvou.“

V jihomoravských Šlapanicích se po loňské premiéře v rámci neformální dohody rozhodli letos už nezapojit. „Radní se neshodli,“ uvedla sekretářka starosty. V Blansku naopak panuje letité usnesení vlajku vyvěšovat, radní akci podporují i letos. „Loni jsme vlajku neměli, pořádající organizace nám ji nedodala,“ vysvětluje tajemník Josef Kupčík. Obcím, které tibetskou vlajku nemají, ji totiž Lungta na den zapůjčí.

Sto škol s vlajkou

Tradičně se zapojují i školy. Koordinátorka z organizace Lungta Anežka Nekovářová v úterý potvrdila účast téměř stovky. „Uzávěrku přihlášek máme ve středu, školy oslovujeme vždy začátkem ledna prostřednictvím e-mailové výzvy,“ upřesňuje Nekovářová a dodává, že letos se nově přidalo asi patnáct škol.

Řada z nich podle ní doprovází vyvěšování třeba promítáním filmů nebo diskusí, jako třeba loni na Malostranském gymnáziu v Praze: „Studenti se o věc hodně zajímali,“ potvrzuje ředitel školy Tomáš Ledvinka. „Budeme vlajku vyvěšovat i letos, chceme podpořit Tibet. Čínská invaze do Tibetu nám nedělá dobře,“ prohlásil ředitel hradeckého Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína Jiří Vojáček.

Na vysokých školách je rozhodování v kompetenci jednotlivých fakult. Na rektorátu pražské Univerzity Karlovy i brněnské Masarykovy univerzity tibetská vlajka viset bude. Univerzita Pardubice ji vystaví už ve středu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy