Kdo si kvůli vítání čínského prezidenta zabral půlku Prahy? Z komory se náhle stala asociace

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Lenka Havelková
Aktualizováno 18. 3. 2016 21:29
Kdo stojí za skupinkou Číňanů, která si na podporu delegace čínského prezidenta zabrala takřka půlku Prahy, je stále nejasné. Původně byla pod akcemi podepsána Česko-čínská komora. Ta o tom ale neměla ani tušení, a když se od pořadatelství distancovala a o záboru ulic informovaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, magistrát jméno organizátora opravil na Česko-čínskou obchodní asociaci. Úředník změnu vysvětluje tím, že se původně spletla tlumočnice. K hromadnému vítání čínského prezidenta se nehlásí ani další spolek - Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce exministra Jaroslava Tvrdíka.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí na Velikonoční pondělí.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí na Velikonoční pondělí. | Foto: Reuters

Praha - Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga budou mít možnost se během jeho návštěvy sejít na řadě míst po celé Praze. Jsou mezi nimi třeba prostranství před orlojem, Úřadem vlády, O2 arenou nebo na Kampě.

Nejen tato místa, ale i celou řadu dalších ulic si totiž na magistrátu pro tento účel někdo zabral. Kdo však davy svolal, zůstává nejasné. Jak v pátek informovaly Hospodářské noviny, akce byly pražskému magistrátu oznámeny jménem Česko-čínské obchodní komory. Ta ale odmítla, že by cokoli nahlašovala nebo organizovala. A ozvala se i magistrátu.

V pátek magistrát přehled nahlášených shromáždění aktualizoval. Nově je jako organizátor uvedena Česko-čínská obchodní asociace, která podle obchodního rejstříku vznikla v roce 2009 a sídlí v areálu asijské tržnice Sapa v pražské Libuši na stejné adrese jako dalších 45 firem a organizací. Nemá webové stránky a kontakt na ni se redakci nepodařilo dohledat.

Může za to špatný překlad

Magistrát změnu organizátora vysvětluje chybou tlumočnice. Podle Pavla Štefaňáka, šéfa oddělení, kde se akce nahlašují, na magistrát v půlce února dorazila skupinka Číňanů v doprovodu tlumočnice a nahlásila sešlosti jménem Česko-čínské obchodní komory. Když je v pátek Štefaňák kontaktoval, název opravili.

"Překladatelka špatně přeložila samotný název právnické osoby, která nám to tady oznamovala. Omylem uvedla, že se jedná o oznámení Česko-čínské obchodní komory. Ale nakonec se ukázalo, že tato komora s tím nemá nic společného, a jedná se tedy o shromáždění Česko-čínské obchodní asociace, což je úplně jiný subjekt,“ vysvětlil v pátek úředník.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je přitom nejvíc vidět další organizace s podobným názvem - Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k nahlášeným akcím nezná. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík ve čtvrtek v esemesce.

Součástí čínské návštěvy je i byznys fórum. Do Česka by spolu s prezidentem měly dorazit desítky čínských podnikatelů. Zeman si od jejich příjezdu slibuje investice v hodnotě 45 miliard. Alespoň část z nich nejspíš půjde z kapes investorské společnosti CEFC, která na český trh vstoupila loni v červnu.

Číňany naštval ministr Herman. Minutou ticha za Tibet

Čína si podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) stěžovala na nedávné uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu českými poslanci. Ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, mluvčí ministerstva Michaela Lagronová ČTK pouze sdělila že se o uctění památky "zmínili" zástupci čínské ambasády na pravidelné schůzce.

Sněmovna na popud Hermana držela 10. března neplánovaně minutu ticha za oběti povstání v roce 1959 za obnovení nezávislosti Tibetu na Číně. "Čína si na mě stěžovala na MZV (ministerstvu zahraničních věcí), že prý moje výzva k minutě ticha v PS za povražděné tibetské mnichy může poškodit návštěvu jejich prezidenta," napsal na twitteru ministr kultury.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy