Kdo si kvůli vítání čínského prezidenta zabral půlku Prahy? Z komory se náhle stala asociace

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Lenka Havelková
Aktualizováno 18. 3. 2016 21:29
Kdo stojí za skupinkou Číňanů, která si na podporu delegace čínského prezidenta zabrala takřka půlku Prahy, je stále nejasné. Původně byla pod akcemi podepsána Česko-čínská komora. Ta o tom ale neměla ani tušení, a když se od pořadatelství distancovala a o záboru ulic informovaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, magistrát jméno organizátora opravil na Česko-čínskou obchodní asociaci. Úředník změnu vysvětluje tím, že se původně spletla tlumočnice. K hromadnému vítání čínského prezidenta se nehlásí ani další spolek - Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce exministra Jaroslava Tvrdíka.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí na Velikonoční pondělí.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí na Velikonoční pondělí. | Foto: Reuters

Praha - Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga budou mít možnost se během jeho návštěvy sejít na řadě míst po celé Praze. Jsou mezi nimi třeba prostranství před orlojem, Úřadem vlády, O2 arenou nebo na Kampě.

Nejen tato místa, ale i celou řadu dalších ulic si totiž na magistrátu pro tento účel někdo zabral. Kdo však davy svolal, zůstává nejasné. Jak v pátek informovaly Hospodářské noviny, akce byly pražskému magistrátu oznámeny jménem Česko-čínské obchodní komory. Ta ale odmítla, že by cokoli nahlašovala nebo organizovala. A ozvala se i magistrátu.

V pátek magistrát přehled nahlášených shromáždění aktualizoval. Nově je jako organizátor uvedena Česko-čínská obchodní asociace, která podle obchodního rejstříku vznikla v roce 2009 a sídlí v areálu asijské tržnice Sapa v pražské Libuši na stejné adrese jako dalších 45 firem a organizací. Nemá webové stránky a kontakt na ni se redakci nepodařilo dohledat.

Může za to špatný překlad

Magistrát změnu organizátora vysvětluje chybou tlumočnice. Podle Pavla Štefaňáka, šéfa oddělení, kde se akce nahlašují, na magistrát v půlce února dorazila skupinka Číňanů v doprovodu tlumočnice a nahlásila sešlosti jménem Česko-čínské obchodní komory. Když je v pátek Štefaňák kontaktoval, název opravili.

"Překladatelka špatně přeložila samotný název právnické osoby, která nám to tady oznamovala. Omylem uvedla, že se jedná o oznámení Česko-čínské obchodní komory. Ale nakonec se ukázalo, že tato komora s tím nemá nic společného, a jedná se tedy o shromáždění Česko-čínské obchodní asociace, což je úplně jiný subjekt,“ vysvětlil v pátek úředník.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je přitom nejvíc vidět další organizace s podobným názvem - Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k nahlášeným akcím nezná. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík ve čtvrtek v esemesce.

Součástí čínské návštěvy je i byznys fórum. Do Česka by spolu s prezidentem měly dorazit desítky čínských podnikatelů. Zeman si od jejich příjezdu slibuje investice v hodnotě 45 miliard. Alespoň část z nich nejspíš půjde z kapes investorské společnosti CEFC, která na český trh vstoupila loni v červnu.

Číňany naštval ministr Herman. Minutou ticha za Tibet

Čína si podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) stěžovala na nedávné uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu českými poslanci. Ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, mluvčí ministerstva Michaela Lagronová ČTK pouze sdělila že se o uctění památky "zmínili" zástupci čínské ambasády na pravidelné schůzce.

Sněmovna na popud Hermana držela 10. března neplánovaně minutu ticha za oběti povstání v roce 1959 za obnovení nezávislosti Tibetu na Číně. "Čína si na mě stěžovala na MZV (ministerstvu zahraničních věcí), že prý moje výzva k minutě ticha v PS za povražděné tibetské mnichy může poškodit návštěvu jejich prezidenta," napsal na twitteru ministr kultury.

 

Právě se děje

Další zprávy