Praha - Dřív to bylo při výměně prasklé žárovky docela jednoduché. Stačilo koupit tu, která měla odpovídající závit a vhodný příkon.
Teď, kdy od 1. září definitivně skončily všechny neekologické klasické žárovky a obchody jen doprodávají staré zásoby, si ovšem musí zákazníci vybírat z několika typů úspornějších zářivek.
Které typy se hodí do jednotlivých pokojů a místností, aby domácnost svítila co nejšetrněji a za přijatelné peníze? A jaké technické údaje ještě při výběru sledovat?
Po klasických "edisonkách", které na svícení využívaly jen asi osm procent energie, se v obchodech nabízejí kompaktní zářivky, halogenové žárovky a LED osvětlení.
Kompakty do obývacích pokojů
"Obecně platí, že tam, kde se svítí dlouhodobě, by se měla používat kompaktní zářivka odpovídajícího příkonu s životností minimálně 12 tisíc hodin," řekl Aktuálně.cz Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn).
Kompakty se tedy hodí především do obývacího nebo dětského pokoje, ale třeba i do chodby, pokud se využívá často. Lidem u kompaktů nejvíce vadí jejich relativně dlouhá doba náběhu, tedy čas, než začnou svítit naplno.
U dřívějších kompaktních zářivek mělo velký vliv na jejich životnost to, kolikrát se zapnula. Moderní zdroje, které využívají funkci předehřívání, už takové problémy nemají. V obchodech se ale objevují zářivky, kterým časté zapínání a vypínání vadí.
Proto se vyplatí při výběru kompaktu zajímat se o takzvaný spínací cyklus. U nejkvalitnějších výrobků je v rozsahu 500 tisíc do milionu.
Halogeny na toaletu a do koupelny
S opakovaným zapínáním a vypínáním nemají problém halogenové žárovky a na rozdíl od kompaktů svítí okamžitě. Jejich nevýhodou je naopak to, že v porovnání s kompaktními zářivkami mají vyšší spotřebu.
"Vyplatí se tam, kde se svítí krátkodobě," poznamenal Juraj Krivošík ze SEVEn. Hodí se tedy například na toaletu, do koupelny, sklepa nebo na chodbu.
Juraj Krivošík by tedy v kuchyni, obýváku, dětském pokoji a v ložnici našrouboval do objímky kompaktní zářivky, do chodby, na toaletu a do koupelny by dal halogenové žárovky.
LED žárovky jsou drahé
Do domácnosti naopak Krivošík příliš nedoporučuje LED žárovky, i když někomu mohou samozřejmě vyhovovat. "Jsou ještě dražší než kompaktní zářivky, aniž by byly tolik úspornější. Vzhledem k ceně nemají vždy dostatečnou návratnost," upozornil Krivošík.
Jejich nevýhodou je i to, že jde o technologii poměrně novou, takže LED žárovky zatím nedokáží nahradit klasické žárovky o vysokém příkonu. Nahrazují zatím žárovky do příkonu 50 wattů, i když se už objevily i silnější.
Je možné je použít v místnostech, kde se svítí dlouhodobě anebo na špatně přístupných místech.
Podrobnosti o všech typech úsporných zářivek a žárovek, rady a tipy najdete v této brožuře.