Praha - Šéf VZP Pavel Horák chce, aby největší česká zdravotní pojišťovna získala stoprocentní podíl v projektu kritizovaných zdravotních knížek IZIP.
Návrh předloží členům správní rady na nejbližším zasedání, které se bude konat na konci října.
Podle Horáka je to jediná možnost, jak ukončit pochybnosti okolo transakce, při níž VZP získala 46procentní podíl.
"Nevidím jinou cestu. Situaci je třeba jednou a provždy vyřešit. Musíme si ochránit především svoje peníze, investice, zájmy," vysvětlil Horák, proč chce, aby pojišťovna celý projekt převzala.
Ředitel VZP tím také zareagoval na podezření, které se okolo prodeje akcií mezi neznámou švýcarskou společností eHI eHealth International, na kterou převedli dva europoslanci ODS podíl v projektu IZIP, a pojišťovnou objevují.
Kdo je tajemný český prodejce akcií?
Šéf české zdravotní pojišťovny v pondělí poprvé přiznal, že akcie nezískali právě jen od eHI eHealth International, která má sídlo v Curychu. Zhruba sedmnáctiprocentní podíl koupila VZP i od českého občana.
Jeho jméno ale Horák tají. Podle informací Aktuálně.cz se ale jedná o člena představenstva nebo dozorčí rady společnosti IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje.
V dozorčí radě firmy IZIP však nově usedá i švýcarský právník Thomas Ladner. A právě ten podle Horáka zastupuje společnost eHI eHealth International, která si ponechala zbylých 49 procent akcií.
Šéf VZP v pondělí přiznal, že právě s Ladnerem bude 20. října vyjednávat o další budoucnosti. "Budou to obtížná jednání," přiznal Horák.
Kolik bude zdravotní pojišťovna ochotna do koupě zbylých akcií investovat, ale její generální ředitel nechtěl upřesnit. "S nikým jsem to nekonzultoval. Vždy to ale bude částka zanedbatelná," míní Horák. Teď VZP kupovala jednu akcii za tisíc korun.
Roční provoz elektronických knížek má stát 150 milionů
Zástupci zdravotní pojišťovny odhadují, že roční provoz elektronických zdravotních knížek v budoucnu vyjde na 150 milionů korun. "Nepočítáme, že by to stálo více," prohlásil Horák.
Podle Horáka je i přes tyto výdaje projekt dobrý a peníze by se mohly vrátit díky úsporám. Nyní se prý řada vyšetření zbytečně opakuje a plýtvá se i za léky.
Horák uvedl, že podle "střízlivých odhadů" by se mělo ročně ušetřit 3,2 miliardy korun.