Praha - Kraje by měly 1,3 procenta peněz na růst platů ve školství, které jim na slibované zvýšení tarifů ministerstvo neposlalo, doplatit ze svých rezerv nebo z fondu na odměny. Po poradě se zástupci krajů to řekl ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).
Jeho úřad krajům poslal o 25 milionů korun méně, než měly dostat. Zdůvodnil to rozdílem v počtu pracovníků při schválení zvýšení a nyní, kdy jich přibylo. Některým hejtmanům se takový plán nelíbí, některé z krajů jsou ale připraveny chybějící peníze uvolnit.
Končící ministr krajům doporučil, aby se pokusily vyjednat peníze navíc při projednávání rozpočtu na příští rok v Poslanecké sněmovně. Uvedl, že budoucí ministr bude mít možnost nedostatek peněz řešit třeba pozměňovacím návrhem a doplňkem na jejich zvýšení.
Učitelům vzrostly od listopadu tarify platů o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent. Ministerstvo školství na toto zvýšení poslalo krajům na poslední dva měsíce 1,9 miliardy korun, které vypočítalo podle počtu pracovníků v minulém školním roce. Při schvalování růstu platů v září totiž ještě údajně neznalo počet zaměstnanců v novém školním roce.
"Celkově z 1,9 miliardy nebylo možné započítat něco přes 7 tisíc pracovníků ve školství, což dělá v zásadě chybějících 25 milionů korun z celé sumy. Těchto 25 milionů korun přepočteno na jeden úvazek činí u pedagogického pracovníka 49 korun měsíčně a u nepedagogického pracovníka 20 korun měsíčně," vysvětlil Štech.
Krajské rozpočty nejsou bezedné
Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) označil Štechův návrh za nefér jednání, podle karlovarské hejtmanky a předsedkyně Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) se něco takového v minulosti zatím nestalo. Uvedla, že je to letos už poněkolikáté, kdy vláda vydala nařízení s finančním dopadem na kraje a neposkytla na něj peníze.
"Krajské rozpočty nejsou bezedné a už nemáme, z čeho bychom další nařízení vlády hradily," řekla. Návrh ministra podle ní nemá souhlas všech hejtmanů. Třeba Jihomoravský a Zlínský kraj už ale vědí, odkud chybějící peníze vezmou.
Spolky Pedagogická komora a Učitelská platforma v minulých dvou týdnech upozornily na to, že ředitelé v některých krajích kvůli nedostatku peněz z ministerstva budou krátit učitelům osobní příplatky, což je protiprávní. Podle ministerstva k tomu ale není důvod.
Kraje by podle Štecha měly mít rezervu pro takzvané nečekané výdaje na konci roku. Upozornil také na to, že by mohly vyplatit peníze z fondu odměn, kam se obvykle přesouvají nespotřebované výdaje. "Tedy v žádném případě nehrozí a není důvod, aby bylo saháno na osobní ohodnocení učitelů," řekl.
Učitelé by měli mít od prosincové výplaty zhruba o 3700 korun více. Nepedagogičtí pracovníci ve školství mají dostávat asi o 1550 korun víc, vypočítal Štech.