Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém vzdělávání lékařů a sester. Mladí lékaři po vysoké škole teď mají problém získat místo. Často pracují bez mzdy nebo nemocnicím dokonce platí, i 250 korun denně. Náklady teď na sebe u některých lékařských specializací chce vzít stát.
Celkem půl miliardy ročně zaplatí za rezidentská místa pro lékaře v nemocnicích, které jim umožní získat praxi. "Na jedno místo počítáme s pětadvaceti tisíci. Ty by se rozdělily na plat lékaře a náklady nemocnice," uvedla náměstkyně ministra pro zdravotní péči Markéta Hellerová.
Peníze budou garantovány pro celé období atestace, tedy na pět až šest let.
Pokud zákon o vzdělávání lékařů a nelékařských profesí projde parlamentem, mohl by systém fungovat už od příštího roku.
Nemocnice nyní praktiky nechtějí, po atestaci odejdou
Stát chce tímto způsobem řešit například nedostatek praktických lékařů. Ti mají start kariéry nejsložitější, protože pro nemocnice nemají perspektivu. Pro nemocnici by také mělo být snazší získat akreditaci pro vzdělávání zdravotníků. Nebudou totiž muset zajistit vzdělání ve všech oborech, ale jen pro určitou oblast.
Český systém vzdělávání zdravotníků se musí sladit s evropskými normami. Ministerstvo proto plánuje zrušení druhé atestace lékařů.
Lékaři bez atestace by také získali možnost zapojit se po dvou letech praxe do léčení pacientů. "Dnes nesmí bez odborného dohledu dělat ani jednoduché úkony," vysvětluje Hellerová.
Změnit by se měla i pravidla pro sestry. Například ty, které pracují u záchranky, by mohly přejít na oddělení ARO, aniž by musely opakovat celé studium, jak je tomu teď.
Stát bude každý rok vyhodnocovat, kterých profesí je ve zdravotnictví málo a je potřeba je podpořit. "Výhodou je, že můžeme reagovat i na lokální problémy. Pokud například v Karlovarském kraji budou chybět lékaři kardiochirurgové, nabídneme tamním nemocnicím residentská místa pro tuto oblast," dodává Hellerová.