Chtěli se jen účastnit voleb, zamítl soud stížnost na nárůst voličů v Moldavě

Marek Pokorný Marek Pokorný, Michal Hron
6. 11. 2018 15:13
Krajský soud v Ústí nad Labem v úterý zamítl stížnost na údajné ovlivnění voleb v Moldavě na hřebeni Krušných hor. Těsně před volbami se tam podle prohlášení místostarostky Evy Kardové účelově přistěhovalo sedmnáct lidí s účelem ovlivnit volby ve prospěch hnutí Pracujeme pro Moldavu a Nové Město.To se obrátilo na soud a žádalo zrušení výsledků kvůli lživě šířené informaci. Byť se uvedené tvrzení a úmyslné stěhování nepotvrdilo, výsledky vleb platí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Lukáš Landa

"Soud má za prokázané, že nejméně část z voličů přihlášených nově v roce 2018 byli skuteční občané obce, kteří se přihlásili k trvalému pobytu s motivací zúčastnit se voleb," uvedl soud v usnesení.

Podle něj se neprokázalo, že za nárůstem voličů stál starosta Jaroslav Pok zastupující stranu Pro Moldavu a Nové Město, kterou z ovlivnění voleb podezřívala místostarostka Eva Kardová, kandidující za Pracujeme pro Moldavu a připojil se k ní i lídr Volby pro! Moldavu Michal Cuc. 

Volby napadla Iveta Boudišová, která kandidovala na kandidátce Pro Moldavu a Nové Město, vedené Pokem. Do zastupitelstva se nakonec nedostala. Podle ní volby ovlivnilo právě prohlášení konkurenčních lídrů o pokusu zmanipulovat volby s pomocí nově přihlášených osob. "Jednání ostatních dvou volebních stran bylo vedeno snahou zdiskreditovat volební stranu Pro Moldavu a Nové Město," uvedla Boudišová.

Soud si předvolal několik svědků včetně Cuce, který připustil, že přímé důkazy o účelovém přihlašování konkrétních lidí nemá. Vycházel však z toho, že v září si trvalé bydliště přihlásilo v obci jedenáct lidí, což byl neobvyklý počet. A poukázal na to, že se tito lidé hlásili do nemovitostí lidí, kteří kandidovali za sdružení Pro Moldavu a Nové Město.

Byť se ale neprokázalo úmyslné stěhování kvůli ovlivnění voleb, soud nakonec dospěl k tomu, že prohlášení Kardové a Cuce je jen těžko ovlivnilo. "Neboť bylo šířeno především mezi kandidáty Volby pro Moldavu a Pracujeme pro Moldavu, nemělo tak zásadní dopad do volebního procesu, aby bylo možno považovat za prokázané, že by výsledek voleb byl výrazně jiný," konstatoval soud. 

O podezřelém stěhování informoval v první den komunálních voleb, které proběhly letos v říjnu, i deník Aktuálně.cz. Soud přitom poukázal na to, že byť  Pok v uvedeném článku dostal možnost reagovat, nevyužil ji. "Jedná se o malou obec, kde se všichni osobně znají a jejich názor na volební strany se neformuje jen na základě tiskových zpráv," uzavřel soud. 

"Celkový počet deseti voličů evidovaných k trvalému pobytu v hotelech v obci Moldava a Nové Město může nasvědčovat domněnce, že se nejedná o občany se skutečným vztahem k obci, avšak pouze tato informace k tomuto závěru nestačí," rozhodl dále senát krajského soudu zastoupený soudkyní Markétou Lehkou a soudci Václavem Trajerem a Petrem Černým.

Volby nakonec vyhrála se čtyřmi mandáty Volba pro! Moldavu, která už oznámila, že utvoří koalici se sdružením Pracujeme pro Moldavu Evy Kardové, které získalo dva mandáty. Tři hlasy získalo sdružení "Pro Moldavu a Nové Město" dosluhujícího starosty Poka a nejspíše zamíří do opozice. Vzhledem k tomu, že soud jednal o platnosti voleb, tak se ustavující zastupitelstvo zatím nemohlo sejít. 

 

Právě se děje

Další zprávy