Chřipka zabije víc Čechů než dopravní nehody, umírají na ni i jinak zdraví lidé

Iva Bezděková
24. 1. 2019 19:51
Každý rok zemře v Česku na následky chřipky víc než patnáct set lidí. Oběťmi jsou především senioři a chronicky nemocní, chřipka však dokáže zabít i mladého a jinak zdravého člověka. Na první pohled banální choroba má na svědomí přibližně dvě procenta všech úmrtí, o život připraví třikrát víc lidí než dopravní nehody. Chránit se lze očkováním, jehož účinnost je podle odborníka zhruba šedesátiprocentní.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

V těchto dnech propukla v Česku epidemie chřipky, nemocných je aktuálně 1158 na sto tisíc obyvatel. Zdánlivě banální nemoc je přitom zodpovědná přibližně za dvě procenta všech úmrtí - každoročně zabije patnáct set až dva tisíce lidí. Pro srovnání - v důsledku dopravních nehod přijde o život "jen" asi pět set lidí ročně, tedy třikrát méně.

Chřipka

Chřipkovým virem A nebo B onemocní každoročně okolo pěti procent dospělé populace světa. Mezi dětmi je nakažených dokonce dvacet procent.

V Česku je kvůli chřipce každoročně hospitalizováno 7 000-16 000 lidí. Na následky zemře 1 500-2 000 nakažených.

zdroj: Státní zdravotní ústav v Praze

Od začátku sezony, tedy od loňského podzimu, hlásily nemocnice třicet devět těžkých průběhů nemoci, které si vyžádaly hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče. Již sedm lidí následkům nemoci podlehlo.

Chřipka řádí po celý rok, v zimě má však téměř o osmnáct procent více obětí než v létě. "Tato čísla souvisejí se zvýšeným výskytem onemocnění dýchacích cest a s chřipkovou epidemií," vysvětluje šéf Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

"V našich podmínkách neznám žádnou jinou infekci, která by měla každoročně tolik obětí jako chřipka," říká Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze, který se chřipkou dlouhodobě zabývá.

Nebezpečná je zejména "přechozená" chřipka, varují lékaři

Nejčastěji podléhají chřipce senioři nad šedesát pět let nebo chronicky nemocní lidé, trpící například cukrovkou, plicními nebo srdečními nemocemi. Každý rok však podlehne nemoci i několik mladých lidí bez předchozích zdravotních problémů, upozorňuje Kynčl.

"Zhruba patnáct procent osob, které zemřou na následky chřipky, jsou mladší šedesáti pěti let. Několik procent z nich jsou zcela zdraví lidé," dodává Kynčl s tím, že podle jeho odhadu je takových obětí každý rok deset až dvacet.

Na první pohled banální nemoc tak může ohrozit i mladého a zdravého člověka. "Chřipka může znamenat potencionální riziko závažného poškození srdečního svalu v podobě zánětu i u zdravých lidí. Zvláště přecházením nemoci může dojít k pokročilému srdečnímu selhání - dušnost, nevýkonnost, otoky a také život ohrožující poruchy srdečního rytmu," vysvětluje Miroslav Táborský z Fakultní nemocnice Olomouc.

Očkování má účinnost zhruba šedesát procent

Jedním ze způsobů ochrany proti chřipce je očkování. Lidé nad šedesát pět let a chornicky nemocní mají dnes očkování proti chřipce zdarma. Epidemiologové však upozorňují, že ani vakcína neposkytuje jistotu prevence. "Očkování proti chřipce má svůj význam, ale nemá stoprocentní účinnost. Chřipka se vyhne jen zhruba šedesáti procentům očkovaných," popisuje Kynčl. 

Na druhou stranu, i když se očkovaný člověk nakazí, vakcína mu aspoň zmírní průběh onemocnění. Očkovaní mají podle Kynčla až čtyřikrát věští šanci, že se při infekci chřipkou vyhnou komplikacím.

Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá. Neprospívá to ani mozku, cévám, ledvinám. Neprospívá to nikomu z nás, říká diabetolog Haluzík. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy