Vznikem CHKO Soutok se završí desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní. Od dnešního dne trvá zákonná lhůta 90 dnů, po kterou se obce a další dotčené subjekty mohou k záměru vyjádřit. Ministerstvo následně všechny připomínky vypořádá. Následovat bude ještě možnost pro odvolání.
"Jakmile skončí tenhle proces, bude předložen návrh vládě, která CHKO vyhlašuje. Předpokládám, že se tak stane někdy v průběhu roku 2024. Chráněná krajinná oblast znamená opravdu systémový přístup k ochraně přírody a krajiny, aby hodnotné věci zůstaly zachovány pro naše děti a vnoučata, a zároveň to nejde proti zájmu turistického ruchu. Naopak jej dokáže podpořit a usměrnit," sdělil Hladík.
Celková výměra budoucí chráněné oblasti je 127 kilometrů čtverečních. Lesní pozemky tvoří 57 procent oblasti, 96,5 procenta z nich je ve státním vlastnictví. Vymezení se podařilo navrhnout tak, že do území nejsou zahrnuta žádné města ani vesnice. Kromě nejjižnějšího cípu jižní Moravy zahrnuje návrh oblast kolem řeky Moravy k Hodonínu a podél Dyje severně od Břeclavi k Novým Mlýnům, což je podstatná část Lednicko-valtického areálu.
"Moravská Amazonie si zaslouží vyšší stupeň ochrany. Odborníci po tom volají už delší dobu. Ještě to bude dlouhý proces a věřím, že se v něm podaří případné připomínky obcí vypořádat," doplnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Vyhlášení předcházely stovky jednání, které komplikovaly také dezinformace. Hladík ujistil, že CHKO neznamená například žádný zásah do rybaření či myslivectví.
Návrh nové chráněné krajinné oblasti podle Pavla Pešouta z Agentury ochrany přírody a krajiny přirozeně vzbuzuje různé otázky. "Věříme, že vysvětlováním, osobním jednáním a sdílením zkušeností z jiných CHKO se dařilo různé neodůvodněné obavy uvádět na pravou míru. Podařilo se například vysvětlit, že vyhlášení CHKO nepřinese žádná omezení vstupu. Počítáme také s tím, že by se obdobně jako v Litovelském Pomoraví cíleně tlumily komáří kalamity," sdělil Pešout, který je zmocněncem pro CHKO Soutok. Území je k větší ochraně podle něj navrhováno již 75 let. Až nyní se podařilo najít shodu.
Vyhlášení procesu vítají ekologické organizace, které dlouhodobě upozorňují, že z území mohou zmizet staré porosty i desítky vzácných druhů rostlin a živočichů. Podle Hnutí Duha je stávající návrh nadějným kompromisem.
"Zřízení chráněné krajinné oblasti zajistí jasnou a přehlednou správu území. Přinese příležitosti financovat revitalizační projekty nebo způsoby hospodaření šetrnější k přírodě. Ochrana přírody Moravské Amazonie bude také pojistkou před potenciálními destruktivními stavebními či jinými projekty, jež by zdejší krajinu devastovaly," uvedlo hnutí.
Soutok Moravy a Dyje je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent našich původních druhů ryb. Vyskytuje se tam také 250 druhů ptáků, 140 druhů z nich tam hnízdí jako například vzácný orel královský. Území je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO.
Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí Česka.