CHKO Poodří se rozšíří. Přibude v něm přírody, obydlených oblastí bude méně

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
15. 2. 2017 17:16
Hranice Chráněné krajinné oblasti Poodří se od března změní. Podle rozhodnutí vlády v ní přibude přírody a ubude zastavěných území, která nemají zásadnější krajinnou hodnotu. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Netočný

Praha - O mokřady, nivní louky, tůně, drobné lesíky nebo rybníky se od března rozroste Chráněná krajinná oblast Poodří v Moravskoslezském kraji. Úpravu území nařídila 26 let od založení CHKO vláda. "Je to významný zásah směrem k ochraně přírody," řekl po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. 

Naopak vyjmuté budou z chráněného území některé zastavěné, obydlené oblasti. Dohromady 180 hektarů. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada. 

Rozhodnutí kabinetu vítají i ekologové. "Chrání se tam například čolek velký, kuňka ohnivá či modrásek bahenní a brouk páchník žijící na mrtvých stromech. Celkově jsou takové lužní lesy důležité nejen pro ochranu přírody, ale fungují také jako zásobníky vody, které pomáhají v době sucha a zároveň dokáží zadržet více vody než betonové přehrady," říká Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Ochrana takových území je proto strategická i z hlediska hospodaření vodou v krajině. Za péči o nově definované chráněné Poodří stát zaplatí ročně asi 200 tisíc korun víc než dosud.

Chráněná krajinná oblast Poodří leží v severovýchodní části Moravské brány mezi obcí Vražné a jižním okrajem města Ostravy. Území na ploše asi 82 čtverečních kilometrů je výjimečné hlavně kvůli zachovalému vodnímu režimu a každoročnímu zaplavování zdejších niv kolem toku Odry. V roce 1993, dva roky po svém vzniku, bylo Poodří zařazené mezi světově významná mokřadní území v rámci Ramsárské konvence.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy