CHKO Poodří se rozšíří. Přibude v něm přírody, obydlených oblastí bude méně

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
15. 2. 2017 17:16
Hranice Chráněné krajinné oblasti Poodří se od března změní. Podle rozhodnutí vlády v ní přibude přírody a ubude zastavěných území, která nemají zásadnější krajinnou hodnotu. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Netočný

Praha - O mokřady, nivní louky, tůně, drobné lesíky nebo rybníky se od března rozroste Chráněná krajinná oblast Poodří v Moravskoslezském kraji. Úpravu území nařídila 26 let od založení CHKO vláda. "Je to významný zásah směrem k ochraně přírody," řekl po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. 

Naopak vyjmuté budou z chráněného území některé zastavěné, obydlené oblasti. Dohromady 180 hektarů. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada. 

Rozhodnutí kabinetu vítají i ekologové. "Chrání se tam například čolek velký, kuňka ohnivá či modrásek bahenní a brouk páchník žijící na mrtvých stromech. Celkově jsou takové lužní lesy důležité nejen pro ochranu přírody, ale fungují také jako zásobníky vody, které pomáhají v době sucha a zároveň dokáží zadržet více vody než betonové přehrady," říká Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Ochrana takových území je proto strategická i z hlediska hospodaření vodou v krajině. Za péči o nově definované chráněné Poodří stát zaplatí ročně asi 200 tisíc korun víc než dosud.

Chráněná krajinná oblast Poodří leží v severovýchodní části Moravské brány mezi obcí Vražné a jižním okrajem města Ostravy. Území na ploše asi 82 čtverečních kilometrů je výjimečné hlavně kvůli zachovalému vodnímu režimu a každoročnímu zaplavování zdejších niv kolem toku Odry. V roce 1993, dva roky po svém vzniku, bylo Poodří zařazené mezi světově významná mokřadní území v rámci Ramsárské konvence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni. V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty".

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy