CHKO Poodří se rozšíří. Přibude v něm přírody, obydlených oblastí bude méně

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
15. 2. 2017 17:16
Hranice Chráněné krajinné oblasti Poodří se od března změní. Podle rozhodnutí vlády v ní přibude přírody a ubude zastavěných území, která nemají zásadnější krajinnou hodnotu. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Netočný

Praha - O mokřady, nivní louky, tůně, drobné lesíky nebo rybníky se od března rozroste Chráněná krajinná oblast Poodří v Moravskoslezském kraji. Úpravu území nařídila 26 let od založení CHKO vláda. "Je to významný zásah směrem k ochraně přírody," řekl po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. 

Naopak vyjmuté budou z chráněného území některé zastavěné, obydlené oblasti. Dohromady 180 hektarů. Ulevit by se tak mělo hlavně místním lidem, kterým bydlení na území chráněné krajinné oblasti komplikovalo život. Majitelům polností a lesů, kteří kvůli CHKO dál nemůžou na svých pozemcích hospodařit, pak bude podle zákona náležet finanční náhrada. 

Rozhodnutí kabinetu vítají i ekologové. "Chrání se tam například čolek velký, kuňka ohnivá či modrásek bahenní a brouk páchník žijící na mrtvých stromech. Celkově jsou takové lužní lesy důležité nejen pro ochranu přírody, ale fungují také jako zásobníky vody, které pomáhají v době sucha a zároveň dokáží zadržet více vody než betonové přehrady," říká Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Ochrana takových území je proto strategická i z hlediska hospodaření vodou v krajině. Za péči o nově definované chráněné Poodří stát zaplatí ročně asi 200 tisíc korun víc než dosud.

Chráněná krajinná oblast Poodří leží v severovýchodní části Moravské brány mezi obcí Vražné a jižním okrajem města Ostravy. Území na ploše asi 82 čtverečních kilometrů je výjimečné hlavně kvůli zachovalému vodnímu režimu a každoročnímu zaplavování zdejších niv kolem toku Odry. V roce 1993, dva roky po svém vzniku, bylo Poodří zařazené mezi světově významná mokřadní území v rámci Ramsárské konvence.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy