V lesích na Vysočině kvůli suchu přibývá poškozeného dřeva. K obnově by pomohlo hodně sněhu v zimě

ČTK ČTK
25. 9. 2016 9:26
V lesích na Vysočině kvůli suchu přibývá poškozeného dřeva, které se špatně prodává. Podle lesníků je ale situace zatím stále lepší než po loňském horkém létě. Lesům by podle nich pomohlo, kdyby v zimě napadlo dost sněhu, aby se doplnily zásoby spodní vody.
Kácení dřeva na Šumavě.
Kácení dřeva na Šumavě. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - V lesích na Vysočině kvůli suchu přibývá poškozeného dřeva, které se špatně prodává. Stromů napadených kůrovcem je daleko víc než v dřívějších letech. Podle lesníků je ale situace zatím stále lepší než po loňském horkém létě. Lesům by podle nich pomohlo, kdyby v zimě napadlo dost sněhu, aby se doplnily zásoby spodní vody.

"Hlavní úkol lesníka je les sledovat a kde se objeví kůrovcové stromy, okamžitě je likvidovat, aby se kůrovec nešířil," řekl František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Lesy na Vysočině jsou na tom podle něj ale lépe než třeba na severu Moravy. Poškozené dřevo je problém prodat v celé republice. "Každý chce dneska kvalitní čerstvou kulatinu, protože z těch sušin neudělá kvalitní řezivo," uvedl Kučera.

Podle statistiků bylo loni v lesích Vysočiny vytěženo 1,4 milionu metrů krychlových dřeva, meziročně o 3,7 procenta méně. Loňský objem nahodilé těžby vyvolané hlavně počasím a kůrovcem, se však v porovnání s rokem 2014 zdvojnásobil na 681 tisíc metrů krychlových.

Správa městských lesů Jihlava spravuje 3700 hektarů lesa. Objem nahodilých těžeb kvůli kůrovci podle jednatele Václava Kodeta letos stoupne. "Asi to bude kolem 30 procent všech těžeb, což ale není ještě žádná katastrofa," řekl.

Letošní rok příliš nepomohl ani obnově potůčků

Společnost Kinský sídlící ve Žďáru nad Sázavou spravuje 5780 hektarů lesů. "Zatím je ta situace o poznání lepší než v loňském roce," uvedl lesní rada Miroslav Matoušek. Spodní vody ale v lesích chybí hodně. Tento měsíc začalo doutnat vyschlé rašeliniště na Žákově hoře a Stříbrná studánka v jejím svahu, jeden z pramenů Svratky, je prý víceméně na suchu.

Letošní rok příliš nepomohl ani obnově potůčků, v nichž se vyskytovali raci a střevle a které loni vyschly. "To sucho má dopad i na rostlinná společenstva, která reagují na pokles hladiny podzemní vody," řekl Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy. Třeba na rašeliništích se uchycují náletové stromy a keře, které tam dřív růst nemohly.

Dopisy lidí měly významný vliv na to, že poslanci likvidační zákon senátorů o Šumavě doslova smetli, říká ekolog Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. Lidé podle něj stále víc objevují kouzlo šumavské divočiny. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 15 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 40 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy