V Krkonoších byli vlci, prozradila je mrtvá telata. Nikdo jiný tolik masa nesní, říká odborník

ČTK ČTK
3. 10. 2016 15:31
V Krkonošském národním parku se koncem prázdnin nejspíše objevili vlci. Jinak než útokem vlků si odborníci neumí vysvětlit dvě mrtvá telata, jejichž těla objevili. Podle odborníků by většina jiných šelem takto nezaútočila a nebyla by schopna pozřít takovou spoustu masa naráz. Podle Správy KRNAP jde o první známý případ napadení skotu velkými šelmami v Krkonoších. Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: www.selmy.cz

Hradec Králové - Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se koncem srpna v Krkonoších opět vyskytovali vlci. "Důkazem jsou pozůstatky dvou narozených telat, která zřejmě ulovil vlk," upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle odborníků Správy KRNAP se na zabití telat v lokalitě Erlebachových Bud podílely přinejmenším dvě šelmy. "Většina masa byla zkonzumována během jediné noci, což nasvědčuje podílu většího množství zvířat. Rysa ostrovida je možné v tomto případě vyloučit, protože mu neodpovídá způsob ulovení kořisti, ani velké množství zkonzumovaného masa. Pokud vezmeme v úvahu způsob ulovení a stav obou nalezených telat, lze se přiklonit k závěru, že tato dvě telata zabili vlci," uvedl Drahný.

Podle Správy KRNAP jde o první známý případ napadení skotu velkými šelmami v Krkonoších. Vlci se v Krkonoších objevují zřejmě z Německa či Polska, jejich návrat byl zaznamenán poprvé v roce 2000.

S ohledem na rozmnožování vlků v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj a pravidelný výskyt v CHKO Broumovsko lze očekávat i četnější pobyt vlků v Krkonoších. "Zatím ale usuzujeme, že v případě Erlebachových Bud se nejspíše jednalo o migrující smečku, protože žádný další případ napadení domácích zvířat nebyl v Krkonoších nahlášen," uvedl Drahný.

Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například předloni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z Lužice, se narodila mláďata.

 

Právě se děje

Další zprávy