Spolu s colou a chipsy vyžene nová vyhláška ze škol i jogurty a mléko. Potravináři se zlobí

Markéta Hronová Markéta Hronová
17. 12. 2015 11:27
Ministerstvo školství chtělo ze škol dostat nezdravé colové nápoje, smažené hranolky či chipsy, mimo jiné proto, aby omezilo vzrůstající obezitu u dětí. Podle návrhu vyhlášky, kterou ministerstvo připravilo, bude však muset ze škol zmizet potravin mnohem více. Přísným limitům na množství soli, tuku a cukru totiž nevyhovují ani výrobky zařazené do projektu Mléko do škol. Problém mají některé ovocné jogurty, smetanové krémy, ochucená mléka. Přísné vyhlášce se brání potravináři, odborníci na výživu ho podporují.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Snaha nenabízet ve školách k prodeji nezdravé potraviny zřejmě nepovede jen k tomu, že si děti nekoupí smažené hranolky, colu či bagetu s majonézovým dresinkem. Proměna školních svačin bude zřejmě mnohem zásadnější.

Ministerstvem navrhované limity pro množství soli, tuku a cukru v jednotlivých výrobcích jsou pro mnohé potravinářské firmy problematické, píší Hospodářské noviny. 

Společnosti Mondelez, jež dodává zboží do automatů ve školách, je dokonce z technologického hlediska považuje pro dané typy výrobků za téměř nereálně stanovené.

Problémy s ministerským návrhem mají i mlékaři či pekaři. Prý se podle nich nedá péct, a pokud ano, není to dobré. „Bez dostatečného množství soli například vánočka po nakynutí neudrží svůj objem,“ vysvětluje Stanislav Musil ze Svazu pekařů a cukrářů. 

Vyhláška by mlékárenským společnostem ve školách zakázala prodávat i oblíbené smetanové krémy, jako je například Pribináček, Bobík či Lipánek. A to dokonce i ty, které jsou zařazené do projektu Mléko do škol. To se nelíbí ani ministerstvu zemědělství, které má projekt na starost. „Některé mlékárny už zkoušely vyrobit smetanové krémy s menším množstvím cukru a tuku. Ale zjistily, že se to pak s prominutím nedá jíst,“ říká předseda Českomoravského mlékárenského svazu Jiří Kopáček.

Stesky potravinářů, kterým vyhláška kazí byznys, ale mírní Jan Pánek z Ústavu analýzy potravin a výživy na Vysoké škole chemicko‑technologické. „Myslím, že bez smetanových krémů se děti ve škole obejdou. Chleba limity splňuje, i vánočka se dá upéct s menším množstvím soli,“ míní. 

Přísné limity naopak potěšily výživové poradce. Debata o zdravém životním stylu a kvalitě potravin, které nám výrobci nabízejí, by podle nich společnosti neuškodila. Děti by měly vědět, jaké potraviny jsou skutečně zdravé a které tak jen vypadají.

Konečnou podobu vyhlášky by ministerstvo mělo vydat v únoru, školy ji budou muset dodržovat zřejmě od září. Vzhledem k množství připomínek, které k vyhlášce potravináři mají, je možné, že se ještě změní.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy