Chci rozšířit pravomoci ombudsmana, říká Šabatová

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
14. 2. 2014 20:00
Ombudsmanka Šabatová v rozhovoru Aktuálně.cz řekla, na co se ve funkci zaměří.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová si za jeden z hlavních cílů svého působení dává rozšíření pravomocí veřejného ochránce lidských práv.

"Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl možnost navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů," sdělila Aktuálně.cz v rozhovoru. Dále se chce zaměřit na doporučení svých předchůdců.

Poslanci v pátek zvolili Šabatovou první českou ombudsmankou těsným počtem 85 hlasů, což bylo nutné minimum ke zvolení. Ve volbě proti ní stál bývalý poslanec za ČSSD a současný zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Ombudsmanka se o tento post ucházela potřetí, dříve pracovala mimo jiné i jako zástupkyně veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Do úřadu nastoupí v úterý 18. února.

A.cz: Už jste si naplánovala, kam teď po zvolení povedou Vaše první kroky?

V úterý skládám slib do rukou pana předsedy Hamáčka, to je nutná podmínka, abych mohla do funkce vůbec nastoupit. A pak nasednou do auta a vyrazím do Brna, kde se seznámím se všemi zaměstnanci.

A.cz: Máte nějaké téma, kterému byste se chtěla věnovat nejdříve?

Z úcty k doktorům Varvařovskému a Motejlovi bych se chtěla nejdříve zaměřit na jejich doporučení, kterým se dosud nikdo nevěnoval. Ráda bych pokračovala v jejich práci a dokončila ji, pokud to bude možné. Samozřejmě něco už bude překonáno časem, to nejde dělat mechanicky, ale chtěla bych si soubor jejich doporučení projít a navázat na něj.

Dále bych se chtěla seznámit s dvěma odděleními, která se na úřadě etablovala až po mém odchodu. Je to oddělení ochrany osob omezených na svobodě, které tedy přesněji vzniklo rok před mým odchodem a já ho pomáhala rozjíždět, ale pak šest let fungovalo samostatně, takže se musím teď s jeho prací seznámit. A pak je to oddělení zabývající se otázkami diskriminace, které vzniklo až v roce 2009.

A.cz: Jak byste se vy sama chtěla zapojit do boje proti extremismu, diskriminaci menšin nebo například proti sociálnímu vyloučení? Plánujete se nějak zasadit třeba v otázce sociálního bydlení?

Chci se zapojit hlavně kvalitní praxí úřadu a ochránce sám musí dokázat, že nikoho nediskriminuje. Nicméně ombudsman podává doporučení, poslední slovo má moc výkonná, která rozhoduje.

Obrazem: Prohlédněte si reportáž, jak se dá zneužít politika sociálního bydlení.

A.cz: Vy jste ale říkala, že byste pravomoci veřejného ochránce práv ráda rozšířila. Jakým směrem?

Víte, ročně se podá takových osm až devět tisíc stížností a jsou případy, kdy by bylo dobré podat ústavní stížnost, ale z nějakých důvodů to nejde. Ty mohou být různé, třeba finanční nebo se jedná o dítě… A pro tyto zřídkavé případy by bylo dobré, kdyby stížnost podával sám ombudsman.

Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl pravomoc navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů. Nejde o nějakou častou praxi, myslím, že by k tomu docházelo tak jednou, dvakrát do roka. Ale člověk má někdy pocit, že mohl udělat víc.

A.cz: To ostatně stojí i v programu vlády.

Ano, je to tam a já jsem ráda, že o tom budeme moci vést diskuse.

A.cz: Co si myslíte o tom, když ochrana lidských práv ustupuje obchodním a ekonomickým záměrům? Budete se v tom nějak angažovat?

To mi pravomocně nepřísluší. Ombudsman smí šetřit jen případy, které podle zákona místně přísluší jeho úřadu.

A.cz: Myslíte, že byste se kvůli tomu mohla někdy dostat do konfliktu s panem prezidentem?

Ne, to rozhodně nemohla. K tomu já se nebudu vůbec vyjadřovat, protože tyto otázky nespadají do mé působnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy