Chcete vakcínu A/H1N1? Podepište souhlas, žádají lékaři

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 11. 2009 14:55
Právník o pandemické vakcíně: Žaloval bych lékaře i stát
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Než vůbec někomu vpíchneme vakcínu proti prasečí chřipce, necháme si podepsat jeho souhlas, vyjádřili se čeští lékaři. Pacient bude muset svým podpisem stvrdit, že byl poučen o všech rizicích a s očkováním souhlasil.

Lékaři se tak chtějí vyhnout případným problémům s vedlejšími účinky látky. Výrobce je totiž nést nechce.

Každá vakcína proti chřipce přitom může způsobit ve vzácných případech alergické reakce i zánět krevních cév. Ten pak může vést až k přechodnému postižení ledvin.

"Budeme proto vyžadovat souhlas pacienta. Je to naprosto standardní postup. Každé zdravotnické zařízení má podle zákona právo rozhodnout, u jakých výkonů bude tento souhlas požadovat," konstatoval šéf České lékařské komory Milan Kubek.

 

Žaloba na stát i na lékaře

Zdravotníky podpořil také právník Jaroslav Maršík.

"Obava lékařů je na místě. Už delší dobu přemýšlím o tom, na koho bych podával žalobu, pokud by se na mě obrátil některý z pacientů, protože mu vakcína způsobila újmu," řekl deníku Aktuálně.cz Maršík. "Pravděpodobně bych ji z opatrnosti podal na lékaře, který je vždy odpovědný za terapii, i na stát."

Infobox

Chřipka - klinický obraz:

  • Chřipka je prudký zánět dýchacích cest, který se po uplynutí inkubační doby (12-48 hodin), projeví rychlým nástupem horečky, třesavkou, velkými bolestmi hlavy, svalů, kloubů a pocitem těžké schvácenosti. Někteří pacienti mají nutkání na zvracení, trpí spavostí, omámením až halucinací, takže někdy bývá vysloveno podezření na zánět mozkových blan. Trápí je suchý, dráždivý kašel, popřípadě i bolest za hrudní kostí.
  • K nejčastějším komplikacím patří zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha. K vzácným komplikacím patří zánět centrálního nervového systému nebo zánět srdce. U dospělých lidí, kteří již trpí nějakou chronickou chorobou, dojde zpravidla k jejímu zhoršení. Malé děti a staří lidé jsou nejvíce ohroženi komplikacemi, při kterých bývají hospitalizováni.

Jednoznačný výklad problému totiž podle něj neexistuje. "Dokládají to velmi různé reakce lékařské komory a ministerstva zdravotnictví," podotkl Maršík. S ničím podobným se podle svých slov doposud v Česku nesetkal.

A jde tu o peníze

Otázkou podle něj zůstává i to, jakou náhradu škody by postižený pacient vysoudil.

Byla by samozřejmě závislá na míře poškození zdraví, započetly by se do ní i náklady na léčbu či ušlý zisk způsobený onemocněním, které pacientovi znemožní výdělečnou činnost.

"Orientačně se dá škoda vyčíslit podle tabulek, které jsou obsaženy v příslušné vyhlášce, i o té ale soudy řekly, že má spíš orientační charakter. I tady proto nad výledkem visí spousta otazníků," řekl Maršík.

Ministerstvo: Za vakcínu ručí stát

Ministerstvo zdravotnictví přesto namítá, že žádné riziko při očkování nehrozí. Pokud by se přesto u někoho objevily po očkování problémy, odpovědnost ponese stát.

"Za vakcínu jako takovou a její vedlejší účinky se zaručil ve smlouvě s výrobcem stát. To už jsme deklarovali při podpisu smlouvy," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jedinou výjimkou by tvořily případy, kdy by se s látkou špatně zacházelo. Například pokud by distributor či lékař látku skladoval při nesprávných teplotách.

"Pokud by vznikly problémy v důsledku nesprávné manipulace s očkovací látkou, například pokud by byl přerušen teplotní řetězec při skladování, odpovědný by byl samozřejmě ten, kdo v tomto případě udělal chybu," řekl Sršeň.

EU: Očkování je bezpečné

Očkovací látka se ale prozatím podle hlavního hygienika Michaela Víta chová naprosto standardně, stejně jako vakcína proti chřipce sezónní. Očkování se přitom podrobilo už na dva miliony Evropanů.

"Nemyslím si, že by mohla mít nějaké významnější zdravotní problémy, bude to v podstatě úplně normální vakcína," řekla deníku Aktuálně.cz také šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Žádná zpráva o tom, že by existovaly negativní důsledky očkování pandemickou vakcínou, prozatím nevyšla ani ve světě. A tak i Evropská léková agentura (EMEA) schválila pro použití v Evropské unii už tři vakcíny. Včetně očkování Pandemrix firmy GlaxoSmithKline, které si koupilo Česko.

Milion dávek má zpoždění

Čeští lékaři mají prozatím k dispozici celkem 95 tisíc dávek, dostributor jim měl látku začít rozvážet už koncem minulého týdne. Lékaři i nemocnice ale hlásí zpoždění, drtivá z nich prý vakcíny nemá.

Kolem stovky tisíc dalších dávek by mělo do Česka dorazit po 4. prosinci. Celkem Česko objednalo milion dávek vakcín.

Prozatím Česko počítalo jen s očkováním dospělých lidí, nyní se začalo uvažovat také o dětech.

Tak vypadá vakcína proti prasečí chřipce
Tak vypadá vakcína proti prasečí chřipce | Foto: Reuters

"Vakcínou proti prasečí chřipce Pandemrix mohou být očkovány i děti od deseti let. Stačí jim jedna dávka jako dospělým," uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Nyní je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kterým skupinám dětí stát vakcínu zaplatí. Ministerská komise by o tom měla jednat tento týden. Bezpečnostní rada státu a vláda by pak musely doplnit o očkování dětí pandemický plán.

Očkování proti pandemickému viru mělo začít tento týden, vakcíny ale k lékařům prozatím většinou nedorazily.

 

Právě se děje

Další zprávy