Chalupa změnil názor. Podezřelé dotace prověří

Domácí Domácí
15. 6. 2012 13:00
V reakci na článek Aktuálně.cz o neexistujících organizacích nařídí ministr audit
Tomáš Chalupa.
Tomáš Chalupa. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Den poté, co deník Aktuálně.cz upozornil na podezřelé rozdělování dotací z fondů česko-švýcarské spolupráce, se ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozhodl provést v celém případu audit.

Původně přitom ministerstvo prohlásilo, že celá situace není neobvyklá a podobné projekty vznikají i na poslední chvíli. Na další dotazy pak nereagovalo. Po uveřejnění článku ale otočilo.

"Skutečnosti ohledně poskytování dotací, které se včera objevily, jsou závažnými podezřeními. Ministr ihned nařídil celou věc prošetřit ministerským auditem," oznámil v tiskové zprávě tiskový mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Dodal však, že pravidla pro poskytování dotací byla nastavena předtím, než se Chalupa stal ministrem životního prostředí. "Projekty, které žádaly o dotaci, posoudila i komise složená ze zástupců krajů, ministerstev a zástupců švýcarského donátora," upozornil Vitík.

Podle Zeleného kruhu, který sdružuje desítky neziskových organizací, je však celá situace nestandardní a dokazuje, jak ministerstvo zachází s veřejnými prostředky.

Česko mělo v rámci snížení rozdílů mezi zeměmi EU rozdělit ze Švýcarské-českých fondů miliony korun. Jak ale redakce Aktuálně.cz zjistila, peníze získala i ta sdružení, která vznikla jen pár dní před konečným termínem pro podávání žádostí.

Stále o nich navíc nejsou žádné informace. Dotaci tak například dostala neexistující sdružení Campanula nebo společnost Envidea, která má sídlit v pražské Michli, nikdo jí tam ovšem nezná.

Ministr: Neexistující projekty? Neznám

Ministerstvo v pátek navíc prohlásilo, že podezřelé projekty nezná. "Ministr ale věří, že reakce Zeleného kruhu není vyvolána tím, že nejde o členy jejich asociace, a tím, že by v grantovém řízení uspěl někdo jiný," řekl Vitík.

Smyslem švýcarsko-českých fondů je snížit rozdíl mezi zeměmi po rozšíření Evropské unie. 

Švýcarsko tak slíbilo poskytnout miliardu švýcarských franků zemím, které do EU vstoupily v roce 2004. Jen Česko má přislíbeno desítky milionů franků, část z nich poputovala právě do životního prostředí.

Ministerstvo rozhodovalo celkem o 90 žádostech, nakonec jich podpořilo 11. Peníze tak poslalo například i do Krkonošského národního parku, naopak se nedostalo na Hnutí Duha nebo na Ústav pro ekopolitiku.

 

Právě se děje

Další zprávy