Ministerstvo poslalo miliony sdružením, jež nelze najít

Pavel Baroch
14. 6. 2012 6:00
Tři organizace vznikly pár dní před uzavřením přihlášek a chybí o nich veřejné údaje
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo životního prostředí poslalo z fondů švýcarsko-české spolupráce miliony korun třem sdružením, která vznikla jen pár dní před konečným termínem pro podávání žádostí o dotace a o nichž ani po víc než půl roce nejsou dostupné skoro žádné veřejné informace.

Úřad Tomáše Chalupy na tom ale nevidí nic špatného nebo podezřelého.

Projekty na dotace z programu švýcarsko-české spolupráce bylo možné podávat do 15. září loňského roku, přičemž sdružení Envidea vzniklo až 7. září. A dostalo 3,12 milionu na projekt takzvaných 2D naučných stezek.

Centrum environmentálních projektů, které od Chalupova úřadu obdrželo 1,86 milionů na modelové projekty environmentálního vzdělávání, bylo založené dokonce až 13. září, dva dny před vypršením termínu.

Jedna z organizací - Campanula - je dokonce tak "tajná", že o ní neexistují žádné veřejné informace, tady ani kdy vznikla. Od ministerstva životního prostředí dostala dotaci 1 259 280 korun na projekt environmentální elektronické knihovny. Jedno sdružení Campanula sice existuje v Ostravě, ale je to vodácký oddíl a s dotací nemá nic společného.

Švýcarsko-české fondy

  • Smyslem je snížit rozdíl mezi zeměmi po rozšíření Evropské unie.
  • Švýcarsko slíbilo poskytnout miliardu švýcarských franků deseti zemím, které v roce 2004 vstoupili do EU.
  • Česko má přislíbeny desítky milionů franků, část míří i do životního prostředí.

Takový postup je prý běžný

"V rámci neziskové oblasti je běžné, že vznikají nové subjekty pro realizaci konkrétního projektu. Po konzultaci s donorem byla nastavena pravidla takovým způsobem, že rozhodující byl obsah projektu. Podmínka například minimálního trvání a existence společnosti nebyla požadována," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

"Hodnotitelé se však mohli ve svém hodnocení opřít o zkušenosti konkrétních realizátorů stojících za jednotlivými projekty," dodal Vitík.

Když se na něho redakce Aktuálně.cz obrátila s žádostí o kontakt (nejlépe telefonický) na vybraná sdružení, mluvčí už nereagoval. Aktuálně.cz se proto vypravilo na adresu jedné z organizací - Envidea, které má sídlit v pražské Michli.

Místo sdružení ordinace

V přízemí domu na adrese Třeboňská 530/2 se ovšem nachází pouze soukromé lékařské zařízení. Pracovnici v recepci byl přitom název Envidea zcela neznámý. Stejně tak pro staršího muže, který v nově postaveném domě bydlí.

"My tady máme jenom tu ordinaci, jinak jsou tady samé partaje," řekl Aktuálně.cz obyvatel domu. Žádný záznam o třech sdruženích není ani na portálu neziskovky.cz, ani na justici.cz.

"Je zcela nepředstavitelné, že by některá standardní nezisková organizace neměla vlastní webové stránky a nebyly k ní čtyři měsíce po zahájení projektu za miliony dohledatelné vůbec žádné informace," řekl Aktuálně.cz Jan Skalík ze Zeleného kruhu, který sdružuje desítky nevládních organizací.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Pokud to ministerstvu nevadí, je to svědectví o tom, jak nyní s veřejnými prostředky nakládá. Na jednu stranu prakticky škrtá veřejné služby pro turisty a monitoring smogu, na straně druhé financuje neprůhledné projekty," dodal.

Z 88 žádostí dostalo dotace 11

Na ministerstvo životního prostředí dorazilo loni bezmála 90 žádostí o dotace z fondu švýcarsko-české spolupráce, Chalupův úřad nakonec podpořil 11 z nich.

Kromě tří sdružení, o nichž nejsou k dispozici prakticky žádné veřejné informace, dostaly milionové dotace například Krkonošský národní park, město Litoměřice nebo známé olomoucké sdružení Sluňákov.

"Z předložených 88 projektů bylo hodnotiteli projektů doporučeno k podpoře 43 projektů v celkové výši 54 599 199 Kč. Stanovená alokace určená pro projekty činila 21 560 000 Kč," uvedlo ministerstvo životního prostředí. Proto také zkraje tohoto roku padlo rozhodnutí o podpoře 11 prvních žádostí.

"Projektové návrhy byly vždy hodnoceny třemi nezávislými hodnotiteli, dvěma externisty a jedním zástupcem správce Fondu environmentální odbornosti, kterým je odbor fondů EU," konstatovalo ministerstvo.

Mezi těmi, na něž se nedostalo, jsou například Nadace Partnerství, Hnutí Duha nebo Ústav pro ekopolitiku.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy