Ministerstvo poslalo miliony sdružením, jež nelze najít

Pavel Baroch
14. 6. 2012 6:00
Tři organizace vznikly pár dní před uzavřením přihlášek a chybí o nich veřejné údaje
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo životního prostředí poslalo z fondů švýcarsko-české spolupráce miliony korun třem sdružením, která vznikla jen pár dní před konečným termínem pro podávání žádostí o dotace a o nichž ani po víc než půl roce nejsou dostupné skoro žádné veřejné informace.

Úřad Tomáše Chalupy na tom ale nevidí nic špatného nebo podezřelého.

Projekty na dotace z programu švýcarsko-české spolupráce bylo možné podávat do 15. září loňského roku, přičemž sdružení Envidea vzniklo až 7. září. A dostalo 3,12 milionu na projekt takzvaných 2D naučných stezek.

Centrum environmentálních projektů, které od Chalupova úřadu obdrželo 1,86 milionů na modelové projekty environmentálního vzdělávání, bylo založené dokonce až 13. září, dva dny před vypršením termínu.

Jedna z organizací - Campanula - je dokonce tak "tajná", že o ní neexistují žádné veřejné informace, tady ani kdy vznikla. Od ministerstva životního prostředí dostala dotaci 1 259 280 korun na projekt environmentální elektronické knihovny. Jedno sdružení Campanula sice existuje v Ostravě, ale je to vodácký oddíl a s dotací nemá nic společného.

Švýcarsko-české fondy

  • Smyslem je snížit rozdíl mezi zeměmi po rozšíření Evropské unie.
  • Švýcarsko slíbilo poskytnout miliardu švýcarských franků deseti zemím, které v roce 2004 vstoupili do EU.
  • Česko má přislíbeny desítky milionů franků, část míří i do životního prostředí.

Takový postup je prý běžný

"V rámci neziskové oblasti je běžné, že vznikají nové subjekty pro realizaci konkrétního projektu. Po konzultaci s donorem byla nastavena pravidla takovým způsobem, že rozhodující byl obsah projektu. Podmínka například minimálního trvání a existence společnosti nebyla požadována," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

"Hodnotitelé se však mohli ve svém hodnocení opřít o zkušenosti konkrétních realizátorů stojících za jednotlivými projekty," dodal Vitík.

Když se na něho redakce Aktuálně.cz obrátila s žádostí o kontakt (nejlépe telefonický) na vybraná sdružení, mluvčí už nereagoval. Aktuálně.cz se proto vypravilo na adresu jedné z organizací - Envidea, které má sídlit v pražské Michli.

Místo sdružení ordinace

V přízemí domu na adrese Třeboňská 530/2 se ovšem nachází pouze soukromé lékařské zařízení. Pracovnici v recepci byl přitom název Envidea zcela neznámý. Stejně tak pro staršího muže, který v nově postaveném domě bydlí.

"My tady máme jenom tu ordinaci, jinak jsou tady samé partaje," řekl Aktuálně.cz obyvatel domu. Žádný záznam o třech sdruženích není ani na portálu neziskovky.cz, ani na justici.cz.

"Je zcela nepředstavitelné, že by některá standardní nezisková organizace neměla vlastní webové stránky a nebyly k ní čtyři měsíce po zahájení projektu za miliony dohledatelné vůbec žádné informace," řekl Aktuálně.cz Jan Skalík ze Zeleného kruhu, který sdružuje desítky nevládních organizací.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Pokud to ministerstvu nevadí, je to svědectví o tom, jak nyní s veřejnými prostředky nakládá. Na jednu stranu prakticky škrtá veřejné služby pro turisty a monitoring smogu, na straně druhé financuje neprůhledné projekty," dodal.

Z 88 žádostí dostalo dotace 11

Na ministerstvo životního prostředí dorazilo loni bezmála 90 žádostí o dotace z fondu švýcarsko-české spolupráce, Chalupův úřad nakonec podpořil 11 z nich.

Kromě tří sdružení, o nichž nejsou k dispozici prakticky žádné veřejné informace, dostaly milionové dotace například Krkonošský národní park, město Litoměřice nebo známé olomoucké sdružení Sluňákov.

"Z předložených 88 projektů bylo hodnotiteli projektů doporučeno k podpoře 43 projektů v celkové výši 54 599 199 Kč. Stanovená alokace určená pro projekty činila 21 560 000 Kč," uvedlo ministerstvo životního prostředí. Proto také zkraje tohoto roku padlo rozhodnutí o podpoře 11 prvních žádostí.

"Projektové návrhy byly vždy hodnoceny třemi nezávislými hodnotiteli, dvěma externisty a jedním zástupcem správce Fondu environmentální odbornosti, kterým je odbor fondů EU," konstatovalo ministerstvo.

Mezi těmi, na něž se nedostalo, jsou například Nadace Partnerství, Hnutí Duha nebo Ústav pro ekopolitiku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy