Praha - Když ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navrhoval v září vládě moratorium na průzkum ložisek břidlicového plynu, vycházel i z informací, které mu jeho podřízení načerpali v odborné knihovně ministerstva.
Od ledna by knihovna v budově ministerstva měla být zrušena.
Ministr Chalupa tvrdí, že se tím pro ministerské úředníky nic nezmění, protože fond se jen přesune do prostor České geologické služby.
Chalupovi podřízení mají jiný názor a podle informací Aktuálně.cz desítky z nich podepsaly protestní dopis pro vedení resortu. Varují před tím, že se jim výrazně omezí přístup k odborným informacím, které potřebují ke své práci a které po nich požadují jejich nadřízení - mnohdy bezodkladně.
Knihovna, která vznikla v roce 1990, obsahuje na 42 tisíc publikací, studií či dokumentů včetně unikátních položek, které nikde jinde nejsou, například databáze textů o odpadovém hospodářství. Informace slouží třeba při přípravě nových zákonů a vyhlášek, ale i ke vzdělávání pracovníků resortu.
Optimalizace má ušetřit 2,5 milionu
Chalupův úřad zdůvodňuje zrušení knihovny vynucenými finančními škrty. A tvrdí, že pracovníci o informace nepřijdou, ani o ty o břidlicovém plynu.
"Stejně jako ostatní resorty i naše ministerstvo se nachází v době značných úspor a výrazného snižování veškerých zdrojů," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
"Na základě provedené analýzy jsme rozhodli o optimalizaci přístupu ke zdrojům informací a o vytvoření centrální knihovny resortu ministerstva životního prostředí. Tento krok není zamezením přístupu k informačním zdrojům, ale povede k seskupení informací na jedno místo, kdy knihovna bude nově v prostorách České geologické služby," dodal Vitík.
Resort si od tohoto kroku slibuje roční úsporu 2,5 milionu korun. Současné výdaje na knihovnu nejsou podle ministerstva vynakládané efektivně, protože veřejnost ji navštěvuje málo.
Odborné časopisy v infocentru
Proto Chalupův úřad jedná s Českou geologickou službou o vytvoření jednotné resortní knihovny. Mluvčí Vitík slibuje, že přestěhovaný knihovní fond se nadále bude doplňovat a rozvíjet.
V infocentru, které sídlí v budově ministerstva, se budou nadále půjčovat zájemcům specializované, jinde nedostupné české i zahraniční odborné časopisy.
"Nadále ale nebudeme kupovat časopisy typu Koktejl, Bydlení, Literární noviny, Profit a další, které s problematikou resortu příliš nesouvisí," řekl ministerský mluvčí.
Dodal, že nadále už se nebude objednávat ani přímý přístup k online zdrojům, které jsou příliš drahé. Zaměstnancům resortu bude umožněn přístup k těmto informacím prostřednictvím členství v Národní technické knihovně.
Dostat se k informacím potrvá i dny
Zcela odlišně se na "informační optimalizaci" dívá jeden ze zaměstnanců ministerstva, který hovořil s Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity, protože se obává, že by jinak přišel o místo.
"Knihovna je využívána především zaměstnanci, na což vedení ministerstva nebere ohled," sdělil tento zdroj, podle něhož není pravda, že by návštěvnost knihovny byla nízká.
"Podle aktuální situace není knihovna České geologické služby pro zřízení resortní knihovny zejména prostorově, ale ani finančně zajištěna, takže hrozí, že fond bude deponován mimo Prahu," konstatoval pracovník resortu.
Referentům a dalším odborným pracovníkům se tak podle něho prodlouží doba, kdy se k informacím dostanou - v lepším případě na hodiny, v horším i na několik dní. A to v době, kdy kvůli snižování počtu zaměstnanců zbylým pracovníkům přibývá agenda.
"Některé služby a činnosti se už v knihovně České geologické služby nebudou poskytovat a rozvíjet, například databáze textů o odpadovém hospodářství," obává se ministerský úředník.
Uspořit se dalo i jinak
"Přitom uspořit se dalo snížením nákupů, což se dělalo už v minulých letech. Problém je v tom, že vedení ministerstva ani nechtělo jednat o efektivnějším modelu, ale knihovnu zrušit," dodal zdroj.
Úředník kritizuje i rozdělní knihovny, protože její hlavní část se přestěhuje a zbytek - odborné časopisy - zůstane v ministerském infocentru.
"Online zdroje, které se zruší, se objednávaly nejen pro zaměstnance ministerstva, ale přístup k nim měli i zaměstnanci ostatních resortních organizací. Služba byla sice finančně náročná, ale byl to významný, využívaný zdroj informací," připomněl zdroj.
Poznamenal, že každá specializovaná knihovna musí být dotovaná a že nemá pocit, že by provoz ministerské knihovny nebyl úsporný.
Geologové musí také šetřit
Vedení České geologické služby se k plánovanému stěhování knihovny zatím nevyjádřilo. Dosud tedy není jasné třeba to, na kterém přesném místě nakonec knihovna skončí, kam se přestěhuje.
"Je to v jednání, teď k tomu nebudeme podávat žádné informace," řekla Aktuálně.cz Dana Čápová, náměstkyně ředitele pro informatiku.
Podle informací Aktuálně.cz ale geologická služba musí také šetřit a kvůli úsporám dokonce propouští. Bude mít tedy dost peněz na provoz ministerské knihovny? Vedení ministerstva zatím tvrdí, že potřebné prostředky přidělí.
Ohrožení odbornosti úředníků
Zrušení a stěhování části knihovny kritizuje Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu, který knihovnu využíval ještě v době, kdy na ministerstvu pracoval.
Obává se, že se tímto krokem může snížit odborná kvalita ministerských úředníků. Z resortu přitom v poslední době odešli mnozí zkušení pracovníci.
"Pokud se knihovna skutečně zruší, už se to těžko bude vracet zpátky," řekl Aktuálně.cz Vondrouš.