Praha - Vláda se chystá udělat další krok k tomu, aby PET lahve definitivně vytlačily tradiční sklo.
Po středečním jednání Nečasova kabinetu oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, že "pro prodejce s menší prodejní plochou bude omezena povinnost nabízet nápoje ve vratných zálohovaných obalech".
Podle Chalupy to má pomoci menším obchodníkům v konkurenci s velkými prodejnami nebo supermarkety. Ministr uvedl, že o nealkoholické nápoje v zálohovaných lahvích lidé stejně nemají zájem a obchodníci je musí po uplynutí záruční lhůty na své náklady zlikvidovat.
Podle platného zákona musí nabízet nápoje ve vratných obalech všechny obchody větší než 200 metrů čtverečních, pokud prodávají i pití v plastu.
"Povinnost nabízet nápoje ve vratných obalech bude tedy zachována pouze u větších provozoven, které mají větší skladové kapacity pro toto zboží. V současnosti je zvažován limit 400 metrů čtverečních, což je hranice, od které se na obchodníky začínají vztahovat také jiné povinnosti, například uvádění jednotkových cen na prodávané zboží," řekla Aktuálně.cz Chalupova mluvčí Michaela Jendeková.
Loni v srpnu přitom ještě z rozhodnutí vlády Jana Fischera klesla povinná záloha na "sedmičkové" skleněné lahve ze tří na jednu korunu.
Podnikatelé ušetří miliardy
Osvobození malých prodejců od povinnosti nabízet vratné sklo je jedním z 96 podnětů, které by měly podle vládních představ snížit zbytečnou ekologickou zátěž českých podnikatelů.
"Uvedení všech navržených opatření do praxe bude znamenat pro podnikatelskou sféru úporu až 8,7 miliard korun ročně," řekl ministr Chalupa.
Dodal, že čtyřiadvacet podnětů už bylo splněno - 18 z nich novelami zákonů o vodách a o odpadech. Dalších jednašedesát by se mělo ještě uskutečnit.
Ubude papírů v EIA i odpadech
Vláda slibuje ve svém ekoauditu například méně papírování. Zjednodušen má být například posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) v oblasti stavebního zákona.
"Žadatel nebude muset předkládat dvě různé dokumentace na dvě různá místa, postačí jedna společná jak pro potřebu procesu EIA, tak i územního řízení," uvedlo ministerstvo životního prostředí. Zjednodušit se má i ohlašování údajů podle zákona o odpadech.
"Podnikatelé, při jejichž činnosti vzniká odpad, budou vést evidenci jedenkrát za měsíc, tedy ne týdně jako doteď," uvedl po jednání vlády ministr Chalupa.
Firmy nebudou muset ani zpracovávat plán odpadového hospodářství, zjednoduší se i evidence při převozu nebezpečných odpadů nebo ohlašování údajů v integrovaném systému znečišťovatelů.