ČEZ nakoupil pro své manažery šifrované telefony

Sabina Slonková
5. 9. 2012 9:20
Hovory zůstanou utajeny i před policií a tajnými službami. Tajná je i cena

Praha - Elektrárenský gigant ČEZ se rozhodl investovat do ochrany telefonních hovorů svých vrcholných manažerů.

Podle úterního vydání deníku Insider společnost zakoupila šifrované přístroje, které znemožňují jakýkoli odposlech. A to od státního aparátu i ze strany soukromých bezpečnostních agentur.

Zjištění Insideru oficiálně potvrdil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. „Ano, vybraní manažeři už telefony dostávají."

Poptávka stoupla po Mazánkovi

Šifrované telefony v Česku používají zhruba dva tisíce lidí, vesměs jde o manažery největších firem, lobbisty, politiky a právníky.

Masovému rozšíření brání především cena, která se může vyšplhat přes sto tisíc (jako třeba u francouzských Sagemů, které kdysi využíval i kmotr podsvětí František Mrázek), a pár desítek tisíc ročně stojí také provoz.

Na kolik přišel jejich nákup, společnost ČEZ nezveřejnila s argumentem, že tomu brání uzavřená smlouva. "Z hlediska ČEZ i našich obecných nákladů na bezpečnostní opatření v rámci IT a telekomunikačních služeb jde o naprosto minimální položky," dodal mluvčí Kříž.

Oproti vysoké ceně přístrojů stojí garance výrobců, že ochrana jejich hovorů je neprolomitelná. Ostatně známý je případ, kdy česká tajná služba požadovala po výrobci šifrovacího systému, aby do něj umístil chybu, která by umožnila dané telefony „nabourat".

Zájem o tyto přístroje podle prodejců stoupl letos zjara, kdy se objevily na veřejnosti již zmiňované odposlechy hovorů někdejšího primátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška. Potvrdilo se totiž, že někteří státní úředníci disponují odposlechy, které nebyly využity v trestním řízení a měly být zničeny. Místo toho se s nimi čile obchoduje.

ČEZ: Je to kvůli Temelínu

ČEZ nicméně podle deníku Insider nákup vysvětluje zcela jinými pohnutkami než obavou, že by jejich manažeři vedli indiskrétní hovory s pochybnými postavami.

Klidně mluvte, pane Rittigu.
Klidně mluvte, pane Rittigu. | Foto: ČEZ

„Důvodem jsou především významné projekty, jako je největší veřejný tendr v historii Česka - stavba 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín, prodej elektráren, atd. - tedy projekty významné i na ochranu informací," prohlásil mluvčí Kříž.

Insider ale připomíná letošní výroční zprávu BIS, v níž tajná služba bez dalších detailů upozorňuje, že energetická firma je mezi těmi společnostmi, které se přes své kontakty ve státní správě snažily ovlivňovat zákony ve svůj prospěch. A také vzpomíná na nedávné zprávy médií, které spojovaly šéfa ČEZ Daniela Beneše s podnikatelem s kmotrovskou pověstí Ivo Rittigem.

Po nákupu šifrovaných telefonů je jasné, že prokázat či vyvrátit podobné věci bude pro případné zájemce z tajných služeb či policie zase o kus těžší, píše Insider. 

 

Právě se děje

Další zprávy