ČEZ končí s větrníky a soláry v Česku, míří do ciziny

Pavel Baroch
14. 7. 2012 16:15
Investovat chce až desítky miliard, zisk z prodeje proudu využije na rozšíření Temelína
Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Praha - Společnost ČEZ končí s masivními investicemi do obnovitelných zdrojů v Česku a míří do ciziny.

Plány má velkorysé. Investovat chce až desítky miliard korun a instalovaný výkon v zahraničí do roku 2016 bezmála zpětinásobit na zhruba 3 tisíce megawattů.

Z prodeje zeleného proudu pak chce ČEZ platit i stavbu nových bloků v Temelíně.

Elektrárenská společnost sází především na větrné elektrárny, které chce stavět v Polsku, Rumunsku, a pokud to půjde, tak i v Německu.

V Česku jsou podle ČEZ další stavby obnovitelných zdrojů velmi omezené. U moří jsou navíc pro větrníky lepší podmínky, protože tam víc fouká a elektrárna vydělává větší peníze. Další výhodou je, že se větrný park dá postavit v poměrně krátkém čase.

Největší pevninský park v Evropě

"Letos by měl být dokončen rumunský větrný park Fontanele-Cogaelac s celkovým instalovaným výkonem 600 megawattů," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Až bude park dokončen, stane se největší pevninskou větrnou farmou v Evropě. Celkem 240 větrníků vyjde na 1,1 miliard eur, což je dosud největší zahraniční investice do obnovitelných zdrojů v Rumunsku. Díky tomu dosáhne ČEZ na desetiprocentní podíl ve výrobě rumunské zelené elektřiny.

Tím to ovšem nekončí. ČEZ by se chtěl v Rumunsku dostat na 20 až 30 procent. Nemalé ambice má firma i v Polsku, kde by ráda dosáhla až na patnáctiprocentní podíl.

ČEZ koupil polskou větrnou firmu

Už na přelomu loňského a letošního roku proto ČEZ koupil většinový podíl v polské společnosti EcoWind, což je jeden z největších tamních developerů větrných parků - v portfoliu má projekty v řádu stovek megawattů.

Nejmenší ambice má ČEZ v Německu, kde by byl rád i za dvouprocentní podíl na "větrném trhu".

V Německu je vhodných míst na stavbu obnovitelných zdrojů už nedostatek a navíc tamní firmy mezi sebe zahraničního investora jen tak nepustí.

Cestou, jak se probojovat na německý trh, je spíše přes nákup některých z dosluhujících větrných elektráren a jejich obnovy.

Foto: Ludvík Hradilek

Bulharský park jako 2,5 Václaváku

Skromnější plány má ČEZ v zahraničních investicích do fotovoltaických parků.

"Naším prvním počinem je dokončení výstavby elektrárny v bulharské lokalitě Orešec," řekl Aktuálně.cz mluvčí Schreier. Elektrárna o výkonu necelých 5 megawattů se rozkládá na 10 hektarech, což je plocha jako dva a půl Václavského náměstí, které měří něco přes 4 hektary.

"Elektrárna byla postavená na místě opuštěné továrny na zpracování dřeva v průmyslové zóně Orešec. ČEZ dále investoval 150 tisíc leva do rekonstrukce přenosové sítě a transformátorů v této oblasti," dodal Schreier. To v Česku podle něj neinvestoval ČEZ do solárních elektráren loni ani letos ani korunu.

"Je pravdou, že nás vlastníci fotovoltaických elektráren kontaktují a nabízejí nám jejich případné odkoupení. Tyto informace však pouze bereme na vědomí a aktivně je neřešíme," konstatoval Schreier.

Zelený proud pro rozšíření Temelína

ČEZ plánuje, že z prodeje zeleného proudu v zahraničí bude financovat stavbu dalších dvou reaktorů v Temelíně, která by měla začít po roce 2016.

"Obnovitelné zdroje v zahraničí jsou atraktivní investice, které je možné vybudovat ve velmi krátkém čase ještě před plánovanou dostavbou Jaderné elektrárny Temelín po roce 2016. Na ní se pak zahraniční obnovitelné zdroje budou díky stabilním finančním příjmům významnou měrou podílet," řekl nedávno deníku Insider mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

 

Právě se děje

Další zprávy