Temelín - Společnost ČEZ udělala další krok k tomu, aby se jaderná elektrárna Temelín rozrostla o další dva bloky.
Požádala ministerstvo Martina Bursíka, aby kompletně posoudilo vliv případné dostavby Temelína na životní prostředí.
Podle generálního ředitele ČEZ Martina Romana potvrdily závěry Pačesovy komise hypotézu elektrárenské společnosti, že i Česko začne po roce 2015 trpět nedostatkem elektřiny.
"Počítáme s úsporami i rozvojem obnovitelných zdrojů, žádný jiný bezemisní zdroj však dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie," řekl Roman.
Ze čtyř bloků zůstaly dva
Připomněl, že podle původních plánů měl mít Temelín čtyři reaktory. Na počátku 90. let ovšem vláda rozhodla, že se dokončí jen dva bloky.
"Zvažujeme možnost dostavět další dva původně plánované bloky v Temelíně a posouzení vlivu této stavby na životní prostředí je jedním z kroků při shromažďování podkladů pro rozhodnutí," vysvětlil ředitel Roman.
Dodal, že ČEZ je připraven dodat ministerstvu životního prostředí veškeré informace, které bude pro vyhodnocení vlivu případné dostavby Temelína pokračovat.
U velkých projektů trvá posuzování vlivů na životní prostředí - takzvaná EIA - obvykle několik let.
Podklad pro politické rozhodnutí
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že jeho firma chápe EIA jako technický krok mimo politické rozhodování. "Předpokládáme, že komplexní posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí bude politická reprezentace moci v budoucnosti využít jako jeden z podkladů pro vlastní rozhodování," řekl Kříž.
Současná vládní koalice se totiž v programovém prohlášení zavázala, že nebude prosazovat stavbu dalších jaderných bloků. Do politického dokumentu to prosadila Strana zelených.
V poslední době se ovšem z ODS stále častěji ozývají hlasy, že se Česko bez dalších reaktorů neobejde. Myslí si to i premiér Mirek Topolánek a ministr průmyslu Martin Říman.
Účast Rakouska i Německa
Ministr životního prostředí Martin Bursík sdělil, že jeho úřad naloží s dokumentací standardně tak, jak mu ukládá zákon o posuzování vlivů staveb na životní prostředí.
"Půjde o komplikovanou proceduru mezistátního posuzování, která si vyžádá odpovídající dobu. Jaderné elektrárny patří mezi činnosti, které mohou způsobit škodlivý dopad přesahující hranice států, a proto musí být oznámeny i státům, které leží v blízkosti plánované stavby, tedy Německu a Rakousku," řekl Bursík.
Nevládní organizace jsou proti
S budováním dalších jaderných reaktorů nesouhlasí ekologické organizace. Například Hnutí Duha tvrdí, že by se v první řadě mělo šetřit a nakládat s energiemi efektivně.
"Hlavní problém je, že další reaktory v Temelíně na dalšího půl století zabetonují silnou ruku státu a nepružnou elektroenergetiku pod kontrolou ČEZ, kterou tvoří několik mamutích zdrojů. Možnosti vylepšení energetické efektivnosti třeba v průmyslu jsou tak enormní, že jeden nebo dva nové reaktory vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou," řekl Martin Sedlák z Hnutí Duha.