Energie pro Česko? Uhlí i jádro, radí expertní komise

Josef Tuček
4. 7. 2008 15:50
Pačesova skupina pro energetiku podporuje i úspory
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Bez překvapení se obešlo předání zprávy nezávislé energetické komise českému premiérovi: žádný zázračný zdroj energie po ruce není, musíme vyjít s tím, co máme. Včetně jaderné energetiky.

Nezávislá komise pro posouzení energetických potřeb státu, vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem, předala v pátek premiéru Mirku Topolánkovi úvodní verzi své zprávy.

Podle dřívějších informací a nakonec i obecného očekávání odborníků zpráva doporučuje vládě, aby co nejvíce podporovala všestranné úspory energie a snažila se už dále nezvyšovat závislost na dovozu energetických zdrojů z nestabilních oblastí.

Uhlí a jaderné reaktory jsou významné

"Významným domácím zdrojem energie zůstává uhlí, i když jeho spotřeba bude postupně klesat," uvedl člen komise Vladimír Dlouhý, který byl ekonomickým ministrem v devadesátých letech, a nyní zprávu v budově Akademie věd představoval.

Řekl také, že v budoucnu bude stále poptávka po jaderné energetice. Nezmínil však, zda komise výslovně doporučí stavbu dalších reaktorů.

Význam obnovitelných zdrojů energie poroste podle komise pomalu.
Význam obnovitelných zdrojů energie poroste podle komise pomalu. | Foto: Evropská komise

Právě možnost podpory jaderné energetiky vyvolala už v minulých dnech nesouhlasnou reakci ministra životního prostředí a předsedy Strany zelených Martina Bursíka, pro jehož stranu je odmítání jaderné energetiky klíčové.

Pro obnovitelné zdroje energie vidí komise výraznější uplatnění až za dvě desetiletí.

Globální změna klimatu nezapočítána

V diskusi po předání zprávy měl z pozvaných hostů zásadní výhrady pouze senátor za ODS a ekolog Bedřich Moldan. "Mám pocit, že ve zpracovaném výhledu se vůbec nepočítá s možností, že změna klimatu bude postupovat rychleji. Chybí alespoň teoretická příprava na tento vývoj," varoval.

To by totiž znamenalo, že by svět zřejmě začal povinně omezovat spalování fosilních paliv.

Premiér Topolánek však připomínku ignoroval. Jak uvedl, kdyby ropa a plyn nepocházely z velké části z oblastí, kde hrozí války a nestabilita dodávek, bylo by jich dost a nemuselo by se nic řešit.

Rozšířenou verzi své zprávy o energetické budoucnosti republiky předá komise vládě na podzim.

Čtěte také:

 

 

Právě se děje

Další zprávy