Ohrozí zemětřesení Temelín? Rakušané si vyžádali výzkum

Pavel Baroch
12. 6. 2008 14:44
Jde o závěr komise, která skončila svou činnost
Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Temelín - Nemůže jadernou elektrárnu Temelín ohrozit zemětřesení?

Při výběru místa pro stavbu elektrárny sice hrál důležitou roli i seismologický "klid" v jižních Čechách, rakouští odborníci ovšem tuto otázku znovu otevřeli při jednání společné parlamentní delegace. Obávají se toho, zda se někdy v minulosti v blízkosti Temelína silně neotřásla země.

Proto jeden ze závěrů komise, která právě skončila svoji práci, zní: Nechme v okolí Temelína udělat speciální průzkum. Odborně se mu říká paleoseismologický výzkum blízkých zlomů.

  • Čtěte dále: Rakousko chce přiškrtit atomovou energii z Česka

"Jde o jakousi seismologickou archeologii, kdy odborníci posoudí, jestli za posledních deset tisíc let nebylo v okolí Temelína silné zemětřesení," řekl Aktuálně.cz Jan Švancara, ředitel Ústavu fyziky Země z Masarykovy univerzity v Brně, který byl členem mezinárodní delegace.

Průzkum za miliony

Švancara uvedl, že výsledky výzkumu buďto vyvrátí rakouské obavy, anebo by mohly být základem pro novou studii takzvaného seismického ohrožení. Tedy nového odborného odhadu účinků budoucích zemětřesení na oblast jižních Čech.

"Nepředpokládáme, že v nedávné minulosti bylo v Českém masívu tak silné zemětřesení, aby po sobě zanechalo stopy," řekl Švancara.

Dodal, že do stejného paleoseismologického výzkumu starých zemětřesení ve Vídeňské pánvi se pustí i Rakušané. Český výzkum by pak měl použít stejnou metodu, aby se zabránilo případné kritice jeho provedení.

  • Čtěte dále: Havarijní zóna Temelína celý kraj? Ne, řekl soud

Švancara uvedl, že výzkum by měl trvat dva až tři roky a že veřejnou soutěž na jeho uskutečnění by měl vyhlásit Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Průzkum by měl stát řádově miliony korun.

Foto: Ondřej Besperát

Otřesy přicházejí z Rakouska

Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd uvedl, že jižní Čechy jsou seismicky velmi málo aktivní.

"Občas se objeví slabé tektonické jevy, ale sotva je pocítí lidé v nejbližším okolí," řekl Aktuálně.cz Zedník, který má přesný přehled o pohybech země díky regionální síti měřících stanic.

Zedník uvedl, že v jižních Čechách se občas projeví zemětřesení v alpské oblasti. "Vlny jsou ale utlumené, je to takové houpání, které nemá žádné závažné důsledky," tvrdí Zedník, podle něhož byly jižní Čechy ze seismického pohledu vybrány pro stavbu jaderné elektrárny dobře.

Temelín vychází z doporučení mezinárodní agentury

Mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták uvedl, že při stavbě Temelína se při ochraně před možným zemětřesením vycházelo z bezpečnostních doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

  • Čtěte dále: ČEZ tajil informace o Temelínu, u soudu neuspěl

"Od roku 1991 je seismická aktivita v okolí elektrárny Temelín nepřetržitě monitorována lokální seismologickou sítí. Ta dosud zaregistrovala pouze několik velmi slabých mikrozemětřesení, která na provoz a bezpečnost elektrárny neměla žádný vliv," řekl Aktuálně.cz mluvčí Sviták.

 

Právě se děje

Další zprávy