Letenky do Libanonu zaplatil Čechům sám Fajád. Vylákat je tam by nedávalo smysl, říká advokát

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 2. 2016 9:45
Alí Fajád měl klíčovou roli při cestě pěti Čechů do Libanonu. Z jeho peněz, které poskytl svému advokátovi, se hradily letenky a další výdaje. Domů se unesená pětice dostala před několika dny - po téměř osmi měsících -, a to poté, co se dohodla výměna právě za Fajáda. Kvůli tomu se spekuluje o tom, zda jeho advokát další čtyři Čechy do Libanonu nevylákal, aby mohli být poté vyměněni právě za Fajáda.
Alí Fajád.
Alí Fajád. | Foto: ČTK

Praha - Alí Fajád měl loni v červenci klíčovou roli při odletu pěti Čechů do Libanonu. Z peněz, které poskytl Fajád svému advokátovi Janu Švarcovi, se platily letenky a další výdaje spojené s cestou.

To, že Fajád cestu pěti Čechů loni hradil, potvrdil Aktuálně.cz jeho advokát Jan Švarc. "Hradil, hradil. Tedy lépe řečeno, hradil jsem to já. Dostal jsem na to peníze od pana Fajáda," řekl Švarc.

Jenže krátce po příletu do Libanonu byli Švarc a s ním i příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, předkladatel Adam Homsi a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň uneseni.

Domů se dostali po téměř osmi měsících, a to poté, co se dohodla výměna právě za Libanonce Fajáda. Ten do minulého týdne čekal v české vazbě, zda bude vydán do USA. Tam čelí obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Fajád to popírá. Poté, co ho městský soud propustil z vazby, odletěl zpět do Libanonu.

Další z účastníků výpravy, televizní reportér Miroslav Dobeš, řekl, že se před cestou nezajímal, kdo ji platí. "Nezajímal jsem se o to, nepřišlo mi to důležité," uvedl. Vysvětlil, že jemu a jeho kolegovi Pavlu Kofroňovi slíbili honorář za natočení dvou reportáží. O to, kdo cestu platí, se nezajímal ani překladatel Homsi. "Já jsem tu organizaci neměl na starosti," uvedl.

Agenti chtěli cestu platit sami

Vojenské zpravodajství, které do Libanonu vyslalo svého agenta Psíka, chtělo podle Švarce cestu dodatečně zaplatit. Psík tam měl zjistit nové informace ohledně Čecha, jenž byl unesen islamisty loni z rafinérie v Libyi. "Vymínilo si (Vojenské zpravodajství - pozn. red.), že si to zaplatí samo. Po cestě to mělo refundovat," doplnil Švarc, který se společně s dalšími čtyřmi Čechy vrátil domů před několika dny.

Zda zpravodajci již peníze uhradili, není jasné. Vojenské zpravodajství nechtělo dotazy Aktuálně.cz komentovat.

Novinář Dobeš se o financování cesty dozvěděl až dodatečně, ale potvrzuje slova advokáta Švarce. Tedy že na letenky a další výdaje šly peníze, které získal advokát na obhajobu Fajáda.

Oba reportéři podle Dobeše cestu brali jako výzvu. V Libanonu měli točit tiskovou konferenci, kterou měl pořádat advokát Švarc, pořady o syrských uprchlících a údajně dostali příslib, že pojedou do Sýrie za prezidentem Bašárem Asadem. Tomu Kofroň podle svých slov příliš nevěřil.

Spekuluje se, že Fajádův advokát Švarc další čtyři Čechy do Libanonu vylákal, aby mohli být poté vyměněni právě za jeho klienta. "Necítím to tak," uvedl Dobeš.

Vylákal advokát Čechy do Libanonu?

Tuto verzi odmítá také Švarc. "Vylákat? My jsme tam byli s těmi novináři už měsíc a půl předtím a všechno proběhlo dobře a jak má. Ten únos proběhl v době, kdy vlastně obvinění (Alí Fajád a jeho spoluobviněný Chálid Marabí, pozn. red.) vyhráli u vrchního soudu a všechno dopadlo dobře. To je úplně na hlavu. Nebýt únosu, tak by byli na svobodě soudní cestou úplně normálně někdy v říjnu," myslí si Švarc.

Vedle Fajáda byli v české vazbě také Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Jaber a Marabí jsou podle USA významnými obchodníky s drogami. Americké úřady také tvrdí, že Jaber a Fajád mají vazbu na militantní organizaci Hizballáh. Zatímco Fajád a Marabí však byli propuštěni z vazby, Jaber na rozhodnutí tuzemské justice zatím čeká.

Fajád je od svého příletu do Libanonu zadržován místními bezpečnostními orgány. Jeho advokát důvody zatčení nezná. "Vím, že jeho rodina proti tomu protestovala, ale to je tak vše," řekl Švarc. Že by byl z ničeho obviněn, ale odmítá. "Je v Libanonu velice váženou osobou, stejně jako na Ukrajině," dodal Švarc.  

Kauzu pěti Čechů nyní vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Kdyby měly naše vztahy s USA na tomto ztroskotat, tak by nebyly moc dobré, tvrdí o výměně Čechů unesených v Libanonu bývalý velvyslanec v USA Kolář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy