Čeští vědci slaví velký úspěch, jako první na světě našli základ léku proti viru zika

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
16. 6. 2016 13:28
Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.
Budějovicko-brněnský tým laboratoře arbovirologie.
Budějovicko-brněnský tým laboratoře arbovirologie. | Foto: Biologické centrum AV ČR

Praha - Čeští vědci jako první na světě objevili látku, která je účinná proti viru zika. Stali se tak vítězi nepsané soutěže, do které se nyní kvůli epidemii v Jižní Americe zapojily špičkové týmy z celého světa. "Byla to velmi napínavá práce. Jedná se o aktuální a zajímavé téma. Byli jsme proto zvědaví, jestli mezi látkami, které jsme vytvořili, najdeme tu, jež dokáže virus inhibovat a zastavit jeho množení," říká Luděk Eyer z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd.

Ten testování látek na viru zika vedl. Tým virologů ze tří ústavů Akademie věd nakonec látku, která se může stát základem pro lék proti nebezpečnému viru, našel a jako první na světě popsal.

Virus loni lavinovitě zasáhl Jižní a Střední Ameriku a v nejpostiženější zemi, Brazílii, má na svědomí bezmála pět tisíc případů novorozenců s mikrocefalií, tedy menší hlavu s nedovyvinutým mozkem. Dlouho se nevědělo, zda poruchy vývoje embryí se zikou souvisí, testování na myších ale nedávno potvrdilo, že ano. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se tímto virem nakazí v následujících letech 3 až 4 miliony lidí.

Díky látce, kterou tým vědců z ústavů v Českých Budějovicích, Brně a Praze našel, by mohl vzniknout například lék pro těhotné ženy nakažené zikou. Podle Luďka Eyera je ještě třeba otestovat, zda látka není pro nenarozené děti nebezpečná. "Je to dlouhodobá záležitost, ale látky představují startovní bod pro vývoj léku," říká virolog.

Na začátku stál nápad Daniela Růžka, šéfa laboratoře arbovirologie, aby si čeští vědci nechali nebezpečný vir dovézt. Zmražený na teplotu hluboko pod nulou tak dorazil do Česka, kde na něm začali vědci testovat své látky. Ty vyvinuli už dříve a před rokem zjistili, že dobře fungují proti viru klíšťové encefalitidy. "Viry jsou příbuzné, tak nás napadlo, že by mohly mít látky podobný efekt," vysvětluje Eyer.

Při testech na buněčných kulturách potvrdili, že látky utlumují a zastavují množení i u viru zika. Výsledky se ještě musí potvrdit při testech na zvířatech. "Na začátku stál soubor asi třiceti nebo čtyřiceti látek, které jsme testovali. Z něj jsme vybrali pět, u kterých se ukázalo, že virus inhibují, a testovali jsme je dál," říká vědec. Nakonec získali dvě "vítězné" látky, které fungují nejspolehlivěji.

Přestože se zika nepřenáší vzduchem, vyžaduje speciální zacházení, protože spadá do kategorie nebezpečných virů. Výzkumníci s ním pracují v laboratoři, kde je vytvořený podtlak. Na sobě musí mít speciální bílé obleky a kukly s přívodem filtrovaného vzduchu. Na výzkumu vědci pracují i s kolegy z pražského Ústavu organické chemie a biochemie, který je napojený na americkou farmaceutickou společnost Gilead Sciences.

Ta prodává léky založené na látkách profesora Antonína Holého, který v ústavu dřív působil. Cesta od účinné molekuly k léku běžně trvá kolem deseti let, proces se ale může v případě velké potřeby léku urychlit – což může být i případ látky proti viru zika.
Epidemie viru trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus, který přenáší komáři, se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech. Nákaza má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy